ZOO Zlín – Lešná

Tamarín pestrý (Saguinus bicolor)

Kotinga tříbarvá (Perissocephalus tricolor)

Zoborožec hrubozobý (Ceratogymna atrata)

Tamarín pestrý (Saguinus bicolor)

Tento druh je chovaný v Zoo Zlín od roku 2017, kdy přišly dvě samice ze Zoo Magdeburg. Bohužel hned následující rok uhynula jedna samice, jako příčinu úhynu pitva uvedla srdeční selhání. Tento taxon je velmi citlivý na stres, úhyn nastal po prvním vypuštění tamarínů do venkovní voliéry. V roce 2020 jsme získali samce Maria ze Zoo Munster. Chov byl od té doby stabilizovaný, dokonce se v roce 2022 narodili 2 mláďata, která se bohužel nepodařilo odchovat (matka o ně vůbec nejevila zájem). Tento samec bohužel v témže roce uhynul na toxoplazmózu. V září 2023 jsme dovezli samce Manause z Eskilstunu a v březnu 2024 se narodila 2 mláďata. Jedno se narodilo mrtvé, druhé okamžitě po porodu převzal samec a vzorně se o něho staral. Začali jsme se obávat, že druhé mládě stihne stejný osud jako mláďata z prvního odchovu. Měli jsme ale štěstí, samice se druhý den začala o mládě zajímat a váhavě si ho přebírat na krmení. Vše se ustálilo a ze samice se stala vzorná matka.

Tento druh tamarínů chová Zoo Zlín jako jediná v ČR, v Evropě z 30 institucí odchovaly tamaríny v roce 2024 pouze další 3 instituce. Taxon je velmi citlivý na stres, nedoporučuje se je chovat ve vizuální nebo akustické blízkosti jiných druhů primátů. Během odchov a celého chovu je nutné dodržovat přísně hygienu prostředí.

Kotinga tříbarvá (Perissocephalus tricolor)

Tento druh je chovaný v Zoo Zlín od roku 2014, kdy bylo pořízeno 8 jedinců. DNA vyšetření pohlaví bohužel prokázalo, že se jedná o sedm samců a pouze jednu samici. Ptáci byli umístěni v chovném zázemí a rozděleni po skupinkách. V následujícím roce se podařilo získat dvě další samice. V počátcích chovu jsme ptáky drželi separátně v zázemí, postupem času jsme však všechny ptáky přesunuli do Tropické haly Yucatan. Prostředí skleníku kotingám vyloženě svědčí. Můžeme zde simulovat takzvané tokaniště, což je pro rozmnožování tohoto taxonu velmi důležitý fakt. Jedná se o umístění více samců ve stejném prostoru, kde se samci sdružují a navzájem se vokalizačně stimulují. Tento prostor musí však být dostatečně velký a členitý aby se v případě stupňující se agresivity mohl submisivní samec schovat, případně utéci samci dominantnímu. Počáteční období bylo obdobím testovacím. Rozhodujícím elementem v úspěšnosti zachycení snůšky byla mravenčí práce ošetřovatelů, kteří museli bedlivě sledovat chování ptáků a vyhledávat hnízda, kam ptáci nesou svá vejce. V současné době se chováme 3,2 ve volném prostoru tropické haly a další dva páry jsou odděleny v separačních voliérách taktéž v prostoru Yucatanu. Mezi ptáky stále probíhá hlasová komunikace, která je velmi atraktivní také pro návštěvníky. První vejce bylo sneseno v roce 2018, téhož roku byla uměle odchována i dvě první mláďata. Do roku 2023 jsme úspěšně odchovali 5 mláďat, z toho bylo jedno přirozeně odchováno rodiči v prostoru tropické haly. Po celou tuto dobu odchov provázela vysoká mortalita mláďat v raném i pozdním stádiu odchovu. V roce 2024 jsme převzali fungující formuli na výživu mláďat od chovatele z Holandska, která ošetřovatelům alespoň částečně usnadnila pracný umělý odchov. Mláďata jsou v počátečním stadiu krmena každou hodinu loutkou. Pro převedení na pevnou stravu používáme částečně slepou samičku, která je vyřazena z reprodukce avšak slouží jako velmi dobrý náhradní rodič, neboť se málo pohybuje a hodně času tráví na misce, kam svojí přítomností láká i mláďata. Tímto způsobem se nám v roce 2024 podařilo odchovat celkem pět mláďat, z toho jedno je potomkem samičky odchované v roce 2022 v Zoo Zlín, což považujeme za velký úspěch. Vylíhnutá mláďata v roce 2024 jsou potomky všech reprodukceschopných samic chovaných v naší Zoo. Tento fakt zajištuje i značnou genetickou variabilitu pro další chov. Dle databáze ZIMS byl tento taxon v roce 2023 držen pouze v sedmi chovatelských zařízeních na světě. Odchov neuvádí v tomto roce žádné z nich.

Zoborožec hrubozobý (Ceratogymna atrata)

Zoborožci hrubozobí jsou chováni v Zoo Zlín od roku 2010. V průběhu let se v našem chovu vystřídalo 6 jedinců. V roce 2024 jsme chovali dva páry. Jeden mladý ve společnosti supů a jiných druhů ptáků ve smíšené voliéře Gora ark a druhý pár složený z původní samice získané v roce 2010 od soukromého chovatele a samce z Vogelparku Niendorf. Tento pár je pohromadě od roku 2015. První snůšky jsme docílili v roce 2023, byla však neoplozená, proto jsme od snůšky v roce 2024 příliš neočekávali. O to více jsme byli překvapeni, když se při kontrole snůšky prokázala u jednoho ze tří vajec oplozenost. Vzhledem k tomu, že budka nebyla vybavena kamerovým systémem jsme byli nuceni den vylíhnutí odhadnout dle zvuků vycházejících z nitra dutiny. Předpokládaný datum vylíhnutí mláděte je 21.05.2024. Kontrola budky proběhla až o osm dní později, kdy jsme zaznamenali pěkně rostlé mládě. Odchov probíhal plně v režii rodičovského páru. Agresivita samce nám značně komplikovala kontrolu mláděte, kterou jsme byli nuceni omezit na interval jednou za čtrnáct dní. Navzdory tomu, že pár odchovával mládě poprvé, vše proběhlo zcela bez komplikací a mladý samec opustil dutinu po 71 dnech. Dle dostupných informací se jedná o první odchov tohoto druhu v rámci Unie českých a slovenských zoo.