Zoo Zlín – odchov dvojzoborožce indického je světovým unikátem

Zlínská zoo slaví další mimořádný chovatelský úspěch světového významu. Již potřetí se zde podařilo odchovat mládě největšího asijského zoborožce, vzácného dvojzoborožce indického. Malý dvojzoborožec se ve zlínské zoo vylíhnul 1. února 2023. Skvěle prospívá, samice o něj stále pečuje. Návštěvníci je uvidí ve voliéře v blízkosti expozice Zátoka rejnoků.

dvojzoborožec_matka_a_mládě

Zoo Zlín chová dvojzoborožce indické od roku 2010. Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár je mimořádně náročné. „Zoborožci jsou monogamní a velmi inteligentní ptáci, ve volné přírodě si svého partnera na celý život vybírají z několika desítek jedinců. Takový výběr v zoologických zahradách přirozeně nejde poskytnout, takže sestavit dohromady kompatibilní pár může být „běh na velmi dlouhou trať“. Často se totiž u nich vyskytuje vnitropárová agrese, která může skončit až zraněním jednoho z ptáků,“ uvedl zoolog Václav Štraub. Ve Zlíně se sestavení chovného páru podařilo hned napoprvé, první oplozené vejce chovatelé zaznamenali již v roce 2014. Obrovský úspěch v podobě prvního odchovaného mláděte se dostavil v roce 2018, podruhé se zlínští chovatelé radovali v roce 2020. První dvě odchovaná mláďata již zlínskou zoo opustila, nový domov našla v zoologických zahradách v Portugalsku a v Singapuru. „Rok 2023 přinesl nejen další úspěšný odchov, ale také jeden světový unikát. Samička, která se vylíhla letos v únoru a kterou chovatelé pojmenovali Tasanne (v thajštině to znamená malý zázrak), je odchována metodou asistovaného odchovu. Po celou dobu byla samice s mládětem v dutině, nicméně mládě jsme pravidelně odebírali pro krmení a pak jej zase zpátky vraceli k samici. Jedná se o světový unikát, nic podobného ještě žádná instituce nepodnikla. Předcházel tomu několikaletý tréning chovného páru a byla nezbytná dobrá komunikace s oběma ptačími rodiči,“ přiblížil Václav Štraub.

Dvojzoborožec indický je největším asijským druhem zoborožce s délkou těla až jeden metr. Samci dosahují hmotnosti 2 600 – 3 400 g, samice jsou jen neznatelně menší, váží 2 155 – 3 350 g. Nejnápadnější znak představuje masivní zobák s násadcem. Pohlaví jedinců lze rozpoznat podle zbarvení duhovky, samci ji mají červenou, samice bílou. Ve volné přírodě obývá tropické pralesy západní a severní Indie, žije také ve Vietnamu nebo na Sumatře. Tito zoborožci létají málo a těžkopádně, v korunách stromů nejčastěji poskakují z větve na větev. V době námluv se samci ozývají daleko slyšitelným hlasem připomínajícím hýkání osla. Hnízdí v dutinách velkých stromů, kde samec svou partnerku doslova zazdí výkaly a blátem. Nechá přitom v přepážce jen malý otvor, kterým ji a později i mláďata krmí po celou dobu hnízdění. Mláďata dutinu opouští zhruba ve věku 110 dní, dokáží již v tu dobu se sama krmit a pohybovat se ve větvích. Na jídelníčku dvojzoborožců najdeme především ovoce, různé plody, listí stromů, ale také drobné obratlovce a hmyz. Ve zlínské zoo je chovatelé krmí třikrát denně. Ráno je to především zelenina (vařená mrkev, lilek, cuketa, okurek, rajče, paprika), dopoledne přichází na řadu ovoce v podobě manga, fíků, hroznů, jablek a hrušek, poslední krmení tvoří speciální granule pro plodožravé ptáky a hmyz.

samice_a_mládě_v_hnízdní_dutině

Ve volné přírodě se jeho početní stavy rok od roku snižují, současné odhady hovoří o 13-27 tisících jedinců. Důvodem je především neustálé kácení tropického pralesa, která pro dvojzoborožce přináší velký úbytek vhodných dutin pro hnízdění.

Zlínská zoo patří mezi významné chovatele zoborožců. V její kolekci nyní objevíme 10 druhů, z toho 6 druhů se již podařilo rozmnožit. „Zoborožci patří mezi nejnáročnější ptáky na vytvoření optimálních podmínek pro chov. Velmi často to znamená roky a roky úsilí. Jsem skutečně pyšný na náš tým chovatelů, kteří nejenom u zoborožců dosahují skvělých úspěchů,“ vyzdvihl práci zlínských chovatelů ředitel Roman Horský.