Zoo Ostrava: narodilo se mládě vzácného osla onagera

V ostravském safari se narodilo mládě onagera – vzácného asijského osla. Samička přišla na svět 7. července a má se čile k světu.

Onageři obývají v ostravské zoologické zahradě jeden z výběhů safari – Persii. Skupinu tvoří jeden samec a čtyři chovné samice. Malá samička, která se narodila přímo ve výběhu, je prvním „perským“ mládětem. Porod proběhl bez komplikací a bez nutné asistence ošetřovatelů či veterináře. Mládě se krátce po porodu samo postavilo na nohy, aby se napilo mateřského mléka a následovalo svou matku. Návštěvníci tak mají možnost onageří slečnu s matkou zahlédnout při projížďce výběhy safari expresem.

Onager (Equus hemionus onager) je nejohroženější z pěti žijících poddruhů asijského osla. Obývá nížiny, pouště a polopouště. Původně žil na náhorních plošinách Íránu až po Afghánistán a Pákistán, do dneška přežil výhradně v Íránu. Mimo rezervace je lidmi pronásledován a loven (pytláctví, konkurence pro dobytek). Hřebec je teritoriální, čímž se často stává samotářem. Oproti tomu klisny s hříbaty vytvářejí velká stáda. V přírodě žije posledních asi 500 jedinců. V zoologických zahradách je chováno okolo 80 zvířat. V ČR byl dříve chován v Chomutově, nyní je možné jej vidět pouze v ostravské zoo. Jeho jméno pochází z řečtiny a znamená „divoký osel“. Onager je rovněž římský obléhací stroj, jehož „kopnutí“ při vržení kamene je podobné kopnutí osla.