ZOO Ostrava – dvě mláďata v indické části safari

V indické části safari v ostravské zoologické zahradě se rozrostlo stádo vzácných jelenů barasinga – během července se zde narodila dvě mláďata, obě samičky.

První mládě přišlo na svět 2. července, druhé 29. července. Starší z nich se před pár dny  přidalo ke stádu, takže návštěvníci projíždějící výběhy safari mohou už malou samičku vidět. Mladší samička zatím zůstává skryta ve vysokém podrostu vegetace. Strategie „odkládání“ mláděte se u jelenovitých vyskytuje pravděpodobně proto, aby mládě v prvních dnech života zůstalo ukryto před predátory. Jeho máma se však zdržuje nedaleko a pravidelně přichází svého potomka nakrmit.

 Jelen barasinga, jehož jméno pochází z hindštiny a znamená „dvanácterák“, je jedním z nejvzácnějších indických jelenů. Posledních 5000 jedinců žije na podmáčených loukách záplavových savan několika rezervací Indie a Nepálu. Kdysi žil i v Pákistánu a Bangladéši, zde však byl vyhuben. Hlavní příčinou ohrožení je přeměna úrodných luk v blízkosti velkých indických řek na zemědělskou krajinu a také ilegální zabíjení. Barasinga představuje hlavní potravu tygra, jeho úbytkem je tedy ohrožena i tato šelma.

 Je vzácný nejen v původní domovině, ale i v zoologických zahradách. V Evropě je chováno necelých 300 jedinců ve 14 zoo. V ČR je aktuálně k vidění pouze v ostravské zoo.