Mláďata u pardálů obláčkových

V ostravské zoologické zahradě se těší z dalších mláďat u vzácných pardálů obláčkových. Dva samečci této velké kočkovité šelmy přišli na svět už na konci května, ale teprve nyní se osmělují a objevují venkovní výběh.

Doposud mohli pardálí rodinu návštěvníci vidět pouze na obrazovce umístěné v Pavilonu indických zvířat prostřednictvím kamery snímající porodní boudu, kde se samice s mláďaty ponejvíce zdržovala. V tomto období se pardálí kluci začínají pomalu osmělovat a vydávat i na průzkum venkovního výběhu. Jejich výpravy jsou ale zatím ojedinělé, takže kolemjdoucí návštěvníci musejí být velmi trpěliví.

Pardál obláčkový (Neofelis nebulosa) obývá horské i nížinné lesy jižní a jihovýchodní Asie. Na celém území jeho výskytu dochází k nejrychlejšímu odlesňování na Zemi (přes 10 % plochy za posledních 10 let). Kromě ztráty přirozeného prostředí ohrožuje tuto nejmenší velkou kočku nelegální lov a obchod s kožešinou a kostmi. Počty v přírodě jsou odhadovány na 10 000 jedinců. Na celém světě je chováno pouze asi 150 zvířat. V Zoo Ostrava je chována od roku 2010 a doposud se zde podařilo úspěšně odchovat čtyři mláďata. S těmito samečky to bude celkem šest.