Zoo má unikátní pamětní knihu, kam zapisuje významné události

Zoo Ostrava začala zaznamenávat významné události do pamětní knihy

Každým rokem se v zoologické zahradě stane mnoho významných či nevšedních událostí, které by neměly být jen tak zapomenuty. A nemusí se jednat vždy jen o narození nebo příchod velmi vzácných druhů zvířat. Někteří zaměstnanci slaví kulatá pracovní jubilea, někteří z nich pracují v zoo i několik dekád! Každý rok zoo navštíví významné osobnosti z celého světa. Překonáváme rekordy v návštěvnosti, stavíme nové unikátní stavby. Abychom mohli všechny tyto výjimečné události zaznamenat a uchovat pro další generace, vznikla Pamětní kniha Zoo Ostrava. Váží 13 kg, obsahuje přes 200 stran a nyní již také první záznamy.

Pamětní kniha Zoo Ostrava_foto J. Novák.JPG

Pamětní kniha (Liber memorialis) Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je unikát z dílny uměleckého knihaře pana Františka Cimboláka z Košic (Slovensko). Je to originál vázaný v kůži vyzdobený realistickými portréty zvířat, uvnitř se zlatou látkovou předsádkou a více než 200 stránkami kvalitního papíru a zlatou záložkovou stužkou. Ačkoliv patří knihařské řemeslo k velmi starým řemeslům, dnes je kvůli moderním informačním a komunikačním technologiím na ústupu. Ručně vyrobená pamětní kniha je však pro uchování vzpomínek tím nejkrásnějším médiem (viz foto v příloze).

 Jako první zapsali do pamětní knihy na konci loňského roku svá laskavá věnování primátor města Ostravy pan Tomáš Macura a náměstkyně primátora paní Kateřina Šebestová. Následuje několikastránkové shrnutí nejdůležitějších události roku 2022 a pak již zápisy několika zaměstnanců u příležitostí jejich významného pracovního jubilea (40, 35, 30, 25 a 20 let v Zoo Ostrava) nebo prvních významných odchovů letošního roku.

Zápis paní náměstkyně_foto J.Novák.JPG
Zápis pana primátora_foto J.Novák.JPG

Od počátku o knihu pečují sami zaměstnanci zoo. Ilustrátorem je Lucas Bono, který pracuje v Zoo Ostrava jako chovatel obojživelníků a plazů. Všechny události do Pamětní knihy jsou zaznamenávány ručně – ty souhrnné rekapitulující záznamy píše Vladimír Adámek, pracovník oddělení pro kontakt s veřejností, ty denní pak píší další zaměstnanci zoo – ať už jubilanti, tak i úspěšní chovatelé či protagonisté významných akcí.