Biodiverzita v zoo – mlynaříci dlouhoocasí

Mlynaříci dlouhoocasí

Mlynaříci dlouhoocasí patří k našim nejmenším a zároveň k nejzajímavějším ptákům. Vyznačují se společenským způsobem života, takže je prakticky nikdy nepotkáme samotné. Dokonce i vyvedená mláďata spí spolu na jedné větvičce v řadě těsně vedle sebe a po vylétnutí je krmí nejen vlastní rodiče, ale i „pěstouni“, tzn. cizí příslušníci tohoto druhu. Mlynaříci jsou k vidění i v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, kde pravidelně hnízdí.

Mlynařík_dlouhoocasý_foto_E.Gombala

K nejzajímavějším činnostem tohoto drobného pěvce vážícího pouhých 8 gramů, patří stavba kulovitého, shora uzavřeného hnízda. „A tuto činnost se nám podařilo zachytit na video. Mlynaříci si ke stavbě hnízda vybrali olši rostoucí nedaleko krmítka, ke kterému létali v zimě na krmení. Mohli jsme pozorovat jak do rozsochy kmene a větviček umělecky zaplétají chomáčky mechu, které šikovně spojují pavučinami a rostlinnými vlákny. Po dokončení základní „koule“ zamaskovali hnízdo z vnějšku kousky lišejníků a stromové kůry. Nakonec hnízdo vystlali množstvím ptačího peří. Na stavbě hnízda se podíleli oba rodiče,“ popisuje Otakar Závalský, ornitolog a koordinátor biodiverzitních opatření v Zoo Ostrava. Zajímavé je, že každý z nich je příslušníkem jiného poddruhu. Jedinec s čistě bílou hlavou patří k severoevropskému poddruhu, jedinec s tmavým pruhem nad okem je mlynařík dlouhoocasý středoevropský.

Video zachycuje mlynaříky v Zoo Ostrava při stavbě hnízda.

Šance na úspěšné vyvedení mláďat není u mlynaříků příliš vysoká. „Hodně hnízd zničí predátoři, zejména sojky, a proto snášejí mlynaříci i do tak malého hnízda poměrně hodně vajíček, a to 6 až 10 kusů. Budeme držet palce, ať se jim hnízdění vydaří,“ dodává Otakar Závalský.

Mláďata_mlynaříků_dlouhoocasých_foto_T.Hanzelka

Nejenom mlynaříky, ale i řadu dalších ptáků budou mít možnost pozorovat zájemci i při sobotní ornitologické procházce areálem zoo, kterou v rámci Dne ptactva povede Otakar Závalský. Sraz zájemců je v 10 hodin u výukového centra zoo. Procházka potrvá asi hodinu. Pro snadnější pozorování ptáků doporučujeme přinést si s sebou dalekohled, příp. určovací klíče a atlasy. Vhodná je také obuv do terénu.

Mlynaříci_dlouhoocasí_foto_E._Gombala