SAMIČKA ZOBOROŽCE ODJELA K MOŘI

Byl 15. březen 2021 a v líhni olomoucké zoo se vylíhlo mládě zoborožce kaferského. Dnes již mladá
samička našla nový domov v zoologické zahradě ve francouzském La Palmyre, na samém břehu
Atlantského oceánu v jihozápadní Francii. „V těchto dnech se už seznamuje se svým budoucím
partnerem. Stalo se tak na základě doporučení koordinátora evropského záchovného programu
(EEP),“ upřesňuje zoolog MVDr. Jan Kirner.

MAŇÁSKEM TO ZAČALO
Mladá samička je přesně tím mládětem, které bylo dokrmované „maňáskem“ věrnou napodobeninou hlavy dospělého zoborožce kaferského. Spolu se svým bratrem byli ještě coby vajíčka odebráni k inkubaci v líhni, protože jejich rodiče nejsou prozatím přirozeného odchovu schopni. Cílem použití maňáska při odchovu byla minimalizace nežádoucí fixace na člověka díky tzv. imprintingu, který je u zoborožců velmi silný.

RODINOU TO KONČÍ

Po úspěšném odchovu došlo v létě loňského roku k pokusu o spojení s jejich biologickými rodiči. Tento
počin dopadl nad očekávání dobře, a tak bylo možno spatřit celou rodinu čtyř kaferákův přírodním výběhu. Pohled to byl téměř jako v africké divočině. Rodina velkých černých ptáků procházející se po savaně, hledající, co by sezobli. V našem výběhu se jednalo zejména o žížaly, slimáky a různý hmyz.

OBECNÉ INFORMACE

Zoborožec kaferský (Bucorvus leadbeateri) je největším druhem zoborožce. Tito černí afričtí ptáci se sytě
červenými kožními laloky na krku se v malých rodinných skupinkách potloukají buší. Ačkoliv jsou zoborožci kaferští primárně pozemní ptáci, hnízdí ve velkých dutinách stromů. Létají jen, pokud je to nutné, například když jsou napadeni predátorem, kterým může být třeba levhart. Jinak preferují pohyb po zemi, kde pátrají po hmyzu, plazech nebo jiných drobných obratlovcích, kteří jim slouží jako nejčastější potrava. Mláďata zoborožců zůstávají několik prvních let pospolu se svými rodiči, aby se naučili hnízdním návykům a pomohli při odchovu mladších sourozenců. Bez zajímavosti není ani fakt, že jsou obdařeni překrásnými dlouhými řasami, které nejsou ničím jiným než deriváty peří.

Iveta Gronská

tisková mluvčí, marketing

+420 608 101 325

Nakládka při odjezdu do Zoo de La Palmyre
Naše samice v Zoo de La Palmyre