Varan tečkovaný (Varanus tristis orientalis)
Pralesnička tajemná (Excidobates mysteriosus)
Leguán fidžijský (Brachylophus fasciatus)
Levhart perský (Panthera pardus tulliana)
Levhart perský (Panthera pardus tulliana)
Stručný popis odchovu:
Po velmi dlouhé, patnáctileté přestávce jsme na Vysočině opět úspěšně odchovali mládě levharta perského!
Matku, jedenáctiletou samici, která dosud nerodila a dlouhodobě žila trvale spojená se starším samcem
v polské Zoo Gdańsk, jsme k nám přivezli během října 2022. Doporučeného spárování s mladým samcem,
který u nás při spojování v lednu 2022 zabil předešlou mladou samici, původem z řecké Zoo Attica, jsme se pochopitelně dost obávali. Nicméně samce v první třetině roku 2023 výrazně potrápila toxoplazmóza,
která mimo jiné způsobila jeho nemalé pohybové problémy. Po jeho rekonvalescenci jsme se v květnu 2024 odhodlali ke spojení obou zvířat. Zdá se, že doznívající zdravotní problémy samce zbrzdili jeho temperament a předešlé zkušenosti samice se soužití se samcem, pomohly k úspěchu. Krátce na to proběhlo první páření, které však ještě nebylo plodné. Ale při dalším páření v únoru 2024, což podle našich dřívějších zkušeností i více odpovídá standardnímu cyklu těchto chladnomilných levhartů, se již zadařilo.
Mláďata se narodila po zhruba deseti týdnech březosti. Samici jsme zbytečně nevyrušovali a dopřávali jí klid v porodním boxu. Při první kontrole jsme zjistili, že máme dvojčata, samce a samici. Ale samec byl o poznání menší, ne tolik vitální a po čtyřech týdnech zčistajasna úplně zmizel. Patrně uhynul a matka kadáver sežrala.
Naštěstí zbylé mládě při skvělé péči matky prvorodičky zdárně prospívalo, bylo nebojácné a nezbytné
veterinární zákroky (odčervení, očkování a čipování) se i u takto malého kotěte staly výzvou.
Zpočátku měla samice s mládětem, k dispozici pouze porodní box, poté zasklený expoziční box s přístupem na od návštěvníků odcloněný venkovní dvorek. Tam mohla samice v chráněném kontaktu bezpečně „komunikovat“ se samcem. Ten se o obě živě, bez jakýchkoli známek agresivity velice zajímal a ranní rutinou se stalo přinesení dcery matkou k dělící mříži a její „předvedení“ otci. Po dorostení jsme ji od srpna 2024 začali s matkou „rotovat“ v expozičním venkovním výběhu, který začala okamžitě zvědavě prozkoumávat.
Richard Viduna, vedoucí zoologického oddělení