Šestý charitativní běh podpoří vyhubením ohrožené loskutáky

V pořadí 6. ročník tradičního charitativního běhu Zoo Ostrava se opět uskuteční na konci prázdnin, v pátek 26. srpna. Výtěžek ze startovného tentokrát poputuje na záchranný program pro kriticky ohrožené loskutáky niaské v Indonésii, jejichž populace ve volné přírodě čítá méně než 200 jedinců. Pomozte svou účastí zachránit tyto ptáky před úplným vyhubením!

loskuták_niaský Tereza Švejcarová

Ostravská zoologická zahrada se věnuje nejen chovu ohrožených druhů zvířat ve svém areálu, ale podporuje i řadu ochranářských aktivit přímo v místě výskytu vzácných zvířat, často tisíce kilometrů daleko. K zapojení do ochrany přírody se snaží motivovat i své návštěvníky. Lidé mohou pro záchranu zvířat sbírat nepotřebné oblečení, vysloužilé elektrospotřebiče, přispět finančně či nechat rozkvést zahrádku. Jednou z možností je také účast na charitativním běhu. Účastníci toho letošního, již šestého ročníku Běhu Zoo Ostrava, poprvé podpoří ptačí druh – po outloních, langurech, lemurech, gibonech a luskounech letos výtěžek ze startovného poputuje na záchranu kriticky ohrožených loskutáků niaských na Sumatře v Indonésii.

Běh_pro_gibony_foto_Monika_Vlčková
Běh_pro_lemury_foto_Monika_Vlčková

V pásu ostrovů na západním pobřeží indonéského ostrova Sumatra žije několik druhů loskutáků, zpěvných ptáků z čeledi špačkovitých. Loskuták niaský (Gracula robusta) je největším z nich. Na Červeném seznamu ohrožených druhů je řazen v kategorii kriticky ohrožený (Critically Endangered), dlouho byl dokonce považován za vyhubeného. Je známý svou schopností napodobovat zvuky včetně lidské řeči. Stejně jako jiní charismatičtí pěvci i loskutáci čelí obrovskému tlaku pytláků, kteří je prodávají jako domácí mazlíčky a na ptačí pěvecké soutěže.

V roce 2015 se podařilo týmu vědců a ochranářů pod vedením Tomáše Ouhela z neziskové organizace LESTARI a Zoo Liberec objevit na ostrově Bangkaru životaschopnou populaci loskutáků niaských, o kterých se vědci z celého světa domnívali, že byli vyhubeni již před několika desítkami let. I díky tomuto objevu Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) za koordinace Zoo Liberec připravila velkou celoevropskou ochranářskou kampaň Silent Forest, která měla za cíl zabránit vyhubení několika desítek druhů zpěvných ptáků.

Bohužel kvůli pandemické krizi, kdy nemohli zahraniční ochranáři společně s místními v této oblasti působit, se znovu rozbujel ilegální obchod s loskutáky na ostrově Bangkaru a dalších přilehlých ostrovech. „Poslední populace niaských loskutáků čítající méně než 200 jedinců se tak opět dostala pod obrovský tlak pytláckých skupin. Místním tajným vyšetřovatelům ilegálního obchodu se zvířaty, kteří pracují ve spolupráci se Zoo Liberec a Zoo Ostrava, se podařilo tento kriminální syndikát vystopovat, a nyní je nutné pašeráky zastavit. Poté bude třeba sestavit malou jednotku rangerů, kteří budou toto chráněné území pravidelně monitorovat, abychom poslední loskutáky zachránili“, říká Tomáš Ouhel z neziskové organizace LESTARI.

Spolu s námi se můžete do mezinárodního projektu na záchranu loskutáků niaských zapojit i Vy. Svou účastí v charitativním běhu pomůžete ovlivnit dění na druhé straně naší planety, až v daleké Indonésii“, doplňuje organizátorka běhu Monika Vlčková. Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude věnována neziskové organizaci Lestari, která v Indonésii ochranu loskutáků zaštiťuje. Výtěžek bude použit na přímou ochranu poslední divoce žijící populace loskutáků. Zbylou část výtěžku získá Zoo Ostrava.

Běh Zoo Ostrava pro loskutáky se koná v pátek 26. srpna 2022 od 18 hodin v nádherném přírodním areálu Zoo Ostrava. Trasy jsou již tradičně připraveny ve třech délkách – 480 m, 2,5 km a 5 km. Všichni registrovaní běžci obdrží kromě trička a dalších věcí i startovní číslo s časovým čipem. I když běh není závod, díky němu se dozvíte, jak jste si vedli. Přijďte si zaběhat a přispějte na dobrou věc! I díky Vám se možná podaří zachránit jedinečný živočišný druh před úplným vymizením z planety Země!

Více informací o charitativním běhu včetně online registrace najdete na www.behzooostrava.cz. Těšíme se na Vás!

ПРОБІГ В ОСТРАВСЬКОМУ ЗООПАРКУ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ПТАШКИ БЕО

У п’ятницю, 26 серпня на території зоопарку Острави відбудеться благодійний пробіг.

Ми підтримаємо захист останніх пташок Бео в Індонезії, які вже вважалися вимерлими. Реєструйтеся на маршрут довжиною 480 метрів або 2,5 км, або 5 км і зберігайте цих рідкісних пташок разом з нами. У вартість входить вхід до зоопарку Острави в другій половині дня в день пробігу, оплата за паркування з 15:00, фірмова футболка, стартовий номер з чіпом, пам’ятна медаль, електронний диплом, СМС-сервіс результатів та участь у розіграші. Дітям віком від 3 до 15 років пільгова ціна, також можна пробігтися з коляскою за найкоротшим маршрутом. Реєстрацію та детальні пропозиції пробігу можна знайти тут www.behzooostrava.cz/cz/propozice/.

Чекаємо на вас!