Další ostravský orlosup bude vypuštěn do Alp

Mládě orlosupa bradatého, vylíhnuté v ostravské zoologické zahradě 24. února, dospělo do věku, kdy je připraveno opustit rodné hnízdo. Jeho novým domovem se stanou Alpy, kam bude vysazeno 28. května.

Jedná se o mládě, které v premiéře odchoval mladší ze dvou párů ostravských orlosupů . Pracovníci ostravské zoo se s mladým orlosupím samcem vydají na cestu ve středu 27. května okolo 8. hodiny ranní. Místem vypuštění je Národní park Hohe Tauern (Vysoké Taury) v Rakousku. Ostravské mládě bude vysazeno do hnízda společně s přibližně stejně starým samcem z rakouské chovné stanice v Haringsee. Pro pozorování a identifikaci obou ptáků po vylétnutí z hnízda budou oběma mláďatům odbarvena některá pera na křídlech a v ocase.

Důvodem, proč se do hnízda v přírodě vkládají mláďata dvě, byť orlosupi odchovávají pouze jedno mládě, je to, že se mláďata necítí bez rodičů tak opuštěna, navzájem se motivují a po vylétnutí z hnízda se po určitou dobu zdržují pospolu. Asi po čtrnácti dnech si mláďata toto místo zafixují jako své hnízdo a okolí si vštípí jako svůj nový domov.

Ostravská zoologická zahrada je do projektu „Návrat orlosupa bradatého do Alp“ aktivně zapojena od roku 2009. Do loňského roku poskytla pro posílení divoké populace těchto impozantních dravců už deset mláďat – devět putovalo do Alp (Francie, Švýcarsko, Itálie), desáté až do Španělska. Tento úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností.