Zoo Ostrava: I v zimě to v zoo žije – sněhu si užívají i teplomilné druhy

Nejen chladnomilné druhy, ale i zástupce z tropů a subtropů je možné v ostravské zoologické zahradě vidět ve venkovních výbězích i v těchto dnech. Na sněhu se zde prohánějí třeba zebry, přímorožci či antilopy.

Ostravská zoo chová řadu druhů, které si zimu užívají mnohem více než vysoké letní teploty. Patří k nim např. pandy, tygři, rysi, manuli, jeleni, velbloudi, kachny, jeřábi, supi, orli a další druhy. Většina z nich přečkává chladné období díky husté zimní srsti nebo porostu peří bez problémů ve venkovních výbězích a voliérách bez vyhřívaných ubikací. Boří tak představy mnoha lidí, že během zimy nejsou zvířata v zoo vidět, protože jsou schovaná někde v teple. Přitom některé druhy kachen se v mrazu zdržují i ve vodě. V Čínské zahradě jsou to např. morčáci bílí nebo kachničky mandarínské.

Ve venkovních výbězích jsou ale k vidění i druhy teplomilné. Jejich pobyt venku je samozřejmě omezen na mnohem kratší dobu než v létě. Pokud neklesají teploty výrazně pod bod mrazu (do asi -10 °C), užívají si např. afričtí kopytníci venčení mezi 11. a 12. hodinou. Ve stejnou dobu a rovněž v závislosti na aktuální teplotě pobývá venku i sloní stádo. Od 10 do asi 12 hodin se venčí i levharti cejlonští a lvi indičtí. Podle libosti může ven chodit i většina obyvatel pavilonu primátů.

Kromě zvířat chovaných v zoo si mohou návštěvníci užít také pozorování volně žijících ptáků, kteří na zimu neodlétají do teplých krajů a za potravou často přilétají ke krmítkům umístěným v areálu. Patří mezi ně zejména různé druhy sýkor (koňadra, modřinka, babka), kos černý, brhlík lesní, strakapoud velký, hýl obecný a další. Návštěvníci mají možnost při své návštěvě zoo volně žijícím ptačím obyvatelům sami přilepšit. Vhodné ptačí krmení si mohou zdarma vyzvednout u vstupu do zoo. Všechna krmítka jsou podél hlavní návštěvnické trasy, dobře viditelná a dostupná. Na vděčné strávníky pak většinou není třeba dlouho čekat…

Lidé se tak mohou přesvědčit, že i v zimním období má zoo své kouzlo a nabízí jedinečnou atmosféru, zvláště je-li pokryta sněhovým příkrovem. Navíc mohou návštěvníci využít levnější vstupné. Dospělí zaplatí 80,- Kč, děti od 3 do 15 let, studenti, senioři či držitelé průkazů ZTP a ZTP/P starší 15 let pak 50,- Kč

Zebry Grevyho
Přímorožec beisa
Levhart Cejlonský