Téměř třímetrový samec krokodýla štítnatého se pracovníkům zoo v posledních týdnech nejevil úplně v pořádku, proto musel být podroben náročnému veterinárnímu vyšetření. Náročnost spočívala zejména v manipulaci s tímto mohutným plazem.
V úterý 18. srpna 2015 proběhl odchyt a veterinární vyšetření samce krokodýla štítnatého. Samec se chovatelům zdravotně nepozdával a špatně přijímal potravu. Měli podezření, že pozřel nějaký cizorodý předmět. K odchytu jsme přizvali kolegy ze Zoo Zlín, protože mají dlouholeté zkušenosti s odchytem a manipulací s velkými krokodýly. V rámci naší spolupráce dorazili dva pracovníci zlínské zoo – zkušený ošetřovatel a také inspektor chovu. Byly provedeny rentgenové snímky, které vyvrátily domněnku o cizorodém předmětu v zažívacím ústrojí. Dále byly provedeny odběry krve, moči a stěr z kloaky. Výsledky vyšetření všech vzorků budou známy v průběhu několika dnů.
Mimoto byly odebrány vzorky DNA. Zoo Ostrava se tímto zapojuje do výzkumu druhové příslušnosti v rámci krokodýlího rodu Mecistops. Jak signalizují novodobé výzkumy, kriticky ohrožený krokodýl štítnatý (Mecistops cataphractus) se v přírodě vyskytuje na velice fragmentovaném území a zároveň také ve dvou historicky dlouhodobě oddělených populacích. Dle genetických výzkumů se ukazuje, že půjde pravděpodobně o dva podobné, ale dobře oddělené druhy. Do tohoto projektu jsou zapojení všichni chovatelé v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a výsledkem by mělo být potvrzení, které druhy jsou v zoo chovány, případně zda se v chovech nevyskytují kříženci.
Samec byl po zákrocích vypuštěn zpět do bazénu a zatím zůstává oddělen v menší části chovatelsko-expozičního komplexu Tanganika. V rámci odchytu jsme provedli také měření a vážení. Míry samce jsou: délka 2,7 m a hmotnost 60 kg.