ZOO Lešná – Příchod dvou chápanů ze ZOO Praha

Pavilon primátů má nové obyvatelky! V pondělí 11. června dorazily ze ZOO Praha dvě pětileté samice chápana středoamerického. Až se v novém prostředí adaptují, budou spojeny s naší skupinou – samcem Rambáškem a samicemi Carou a Ricou.

Nové samičky se jmenují Matylda a Tally a počítáme s nimi, že se připojí k naší původní 3-členné skupině. V té je dominantním jedincem sameček Rambášek, kterému dělají společnost samice Rica a Cara. Ještě v minulém kalendářním roce jsme tu měli dalšího samečka Louie a samici Rotznase, ti ovšem zahradu opustili. Mezi samci totiž po dlouhodobém chovu docházelo stále častěji a častěji k potyčkám, které zrovna vztahy ve skupině neotužovaly.

Chápani jsou totiž společenská zvířata, která v přírodě vytvářejí skupiny i o několika desítkách jedinců. Chov tří chápanů tedy nebyl zrovna ideální, proto příchod nových dvou samiček. Ta se pochopitelně musí nejprve v novém prostředí dostatečně zorientovat, proto je držíme pospolu, ale stranou od našich původních zvířat. Matyldu a Tally v Pavilónů primátů (budova vedle lešenského zámku) hledejte v jedné ubikaci, zatímco Rambášek, Cara a Rica budou v jiné. A to je vlastně i nejlepší způsob, jak nové chápany poznáte. Pokud budou v expozici dvě, jsou to ty nově příchozí. A pokud tam budou naopak tři, jsou to ta naše původní zvířata. Spojování chápanů musí probíhat rozumně a postupně, na což už od první chvíle pečlivě dohlížejí naše chovatelky. Ty zatím umožňují zvířatům, aby na sebe viděla, slyšela se a cítila pachy jedna od druhé (dokonce na sebe můžou i sáhnout), ale přímý kontakt je zatím vyloučený. Ten proběhne až za několik dní, až si budou ošetřovatelky jisté, že jsou na to všichni chápani připraveni.

Zatím tedy můžete nově příchozí samičky chápana středoamerického pozorovat samostatně, což určitě není žádnou ztrátou času. Opice (a chápani nevyjímaje) jsou obecně hodně aktivní zvířata, s pestrou škálou sociálních projevů a chování, které nezřídka překvapí i samotné ošetřovatelky. Přijďte se tedy podívat na nejnovější opičí přírůstek, který najdete v již zmíněném Pavilónu primátů.