ZOO Jihlava – transport Levharta Cejlonského

Kirinda odjela na námluvy.

Samička levharta cejlonského (Panthera pardus kotiya) jménem Kirinda z jihlavské zoo se vydala dnes časně zrána na dalekou cestu – až do singapurské zoologické zahrady. Tam na ni čeká vzácný chovný samec a chovatelé doufají, že si se zkušenou chovnou samičkou padnou do oka. Transport se uskutečnil na doporučení koordinátora chovu tohoto vzácného poddruhu levharta.


Šestiletá Kirinda se narodila v roce 2006 v anglické Zoo Banham, do Jihlavy přicestovala koncem roku 2007. O dva roky později zde úspěšně odchovala dvojčata Athose a Porthose.

Levhart cejlonský patří mezi největší poddruhy levharta, jeho domovem je ostrov Srí Lanka (Cejlon). Je schopen ulovit velké savce, ale živí se i ptáky nebo plazy. Stojí na vrcholu potravního řetězce a hraje tedy zásadní roli při udržování populační hustoty lovené kořisti. Odhad početnosti ve volné přírodě je pouhých 700-950 jedinců. V zoologických zahradách na celém světě je jich chováno jen asi 60. V českých zoo je chován v Brně, Jihlavě a Ostravě, na Slovensku v Bratislavě.