Záchranný program Kukang se podílel na dokumentární sérii Netflixu o národních parcích světa. Její premiéra je právě dnes!

13. dubna 2022 – Vysílací platforma Netflix uvádí nový dokumentární seriál nazvaný Our Great National Parks, který diváky zavede do pozoruhodných národních parků světa. Jedním z nich je i Národní park Leuser na severu indonéského ostrova Sumatra, kde záchranný program Kukang úspěšně chrání outloně a další divoká zvířata před nelegálním obchodem. Právě proto byl Kukang program filmaři přizván ke spolupráci na jednom z dílů. Série, kterou bude provázet hlas Baracka Obamy, je na Netflixu ke zhlédnutí od 13. dubna, tedy počínaje právě dnešním dnem. Současně s ní vznikl i samostatný krátký dokument o aktivitách Kukang programu.

Záchranný program Kukang v minulém roce úzce spolupracoval na tvorbě jednoho z dílů dokumentární pětidílné série Our Great National Parks o významných národních parcích světa pro vysílací platformu Netflix. Jedním z národních parků, kterým se dokument věnuje, je totiž i Národní park Leuser na severu ostrova Sumatra v Indonésii – poslední místo na planetě, kde společně žijí čtyři sumaterské druhy velkých savců – slon, nosorožec, tygr a orangutan. V jedné oblasti na okraji tohoto rozsáhlého deštného pralesa záchranný program Kukang již několik let aktivně působí. „Monitorujeme tamní populaci outloňů i dalších druhů zvířat a prostřednictvím zaměstnávání bývalých pytláků, vzdělávání komunity a podpory udržitelného živobytí farmářů v rámci projektu Kukang Coffee tato divoká zvířata efektivně chráníme. Tato lokalita je tak velmi bohatá na výskyt vzácných živočichů, jako jsou outloni, orangutani, luskouni a další,“ popisuje Lucie Čižmářová, terénní zooložka Zoo Olomouc provádějící každoroční monitoring divokých zvířat v oblasti.  

Proto byl záchranný program Kukang osloven britskou produkční společností Wild Space Productions, zda by měl zájem se na tvorbě dokumentu o NP Leuser pro Netflix aktivně podílet. „Spolupráce spočívala především v asistenci štábu z indonéské natáčecí společnosti ASA Film jak v terénu při vyhledávání a filmování divokých zvířat, tak také při komunikaci s obyvateli vesnice, v jejímž bezprostředním okolí se dokument natáčel. Právě díky zkušenostem našeho terénního týmu tvořeného bývalými pytláky a stejně tak i díky našim dlouholetým přátelským vztahům s touto komunitou vznikly jedinečné záběry divokých outloňů,“ vysvětluje ředitel záchranného programu Kukang František Příbrský. 

Na základě úspěšné spolupráce filmaři zároveň natočili i samostatný krátký dokument o ohroženosti outloňů a jejich ochraně, především v rámci projektu Kukang Coffee. Záchranný program Kukang ve zmíněné lokalitě podporuje pěstitele kávy a odkupuje jejich úrodu výměnou za jejich závazný slib ochrany divokých zvířat. „Je skvělé, že se filmaři zaměřili i na unikátní projekt Kukang Coffee, který v této oblasti dokázal vytvořit výhody pro místní lidi a zároveň efektivně chránit divoká zvířata. Ta tu teď díky tomu můžeme natáčet,“ říká Jhon Kartasima Gurusinga, indonéský terénní koordinátor projektu Kukang Coffee. Snímek je možné zhlédnout zde.

Celá pětidílná dokumentární série Our Great National Parks doprovázená hlasem bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy bude na Netflixu ke zhlédnutí od středy 13. dubna, tedy ode dneška. Oficiální trailer lze nalézt na YouTube nebo na stránkách doprovodné kampaně k sérii nazvané Wild For All (v překladu Divočina pro všechny), jejímž cílem je propagovat soužití s přírodou a zároveň její ochranu.

Fotografie v příloze mohou být volně použity pro účely tiskového, internetového a televizního zpravodajství. Autoři fotografií: Jhon Kartasima Gurusinga a Vít Kanyza.

Kateřina Holubová
Předsedkyně a tisková mluvčí
The Kukang Rescue Program, z.s.
Tel.: 777 153 133
Email: holubova@kukang.org