Další chovatelský úspěch v podobě dvojčat levharta cejlonského si připsala tento týden na své konto brněnská zoologická zahrada. Dvě mláďata porodila levhartice Nayana v pondělí (7. června) nad ránem a v prvních dnech jejich života se o ně vzorně stará. Jedná se o druhý odchov desetileté Nayany a stejně starého samce Daana.
„Za posledních dvacet let se v naší zoo vystřídalo devět levhartů cejlonských, ale až Nayana a Daan vytvořili stabilní a harmonizující pár. Mláďat tohoto poddruhu levharta se v zoologických zahradách nerodí mnoho, proto z nich máme stejnou radost jako při prvním odchovu v roce 2017,” řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.
Chov levhartů cejlonských je v rámci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) řízen jako EEP (Evropský záchovný program), ve kterém je aktuálně několik desítek zvířat. Ročně se v rámci EEP narodí pouze několik jedinců, odchov brněnského páru je tak pro program a populaci levhartů cejlonských velmi cenným příspěvkem.
„Nayana se o dvojčata od první chvíle vzorně stará, mláďata jsou vitální a pravidelně pozorujeme kojení. I přesto je u každého odchovu prvních čtrnáct dnů kritických, kdy pečlivě sledujeme každou změnu. Ale s ohledem na to, že je to Nayanin druhý porod, věříme, že vše dopadne dobře a samice se mláďaty během léta pochlubí i návštěvníkům. Pohlaví dvojčat zatím neznáme, do odchovu nezasahujeme a předpokládaná doba první veterinární prohlídky se odehraje zhruba měsíc po narození.“ vysvětlila kurátorka chovu savců Šárka Mikátová.
Samec Daan a se narodil v roce 2011 v Burgers’ Zoo v nizozemském Arnhemu a Nayana ve stejném roce v bratislavské zoo. Sameček a samička z jejich prvního vrhu odešli do Zoo Ostrava a Zoo Jihlava.
Ve volné přírodě se levharti cejlonští vyskytují na ostrově Srí Lanka, podle odhadů IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jich zde zbývá jen něco mezi 750 a 900 jedinci a poddruh je proto veden na Červeném seznamu jako ohrožený. Typickým znakem levhartů jsou černé skvrny na jinak žlutohnědé srsti. Každý jedinec je naprosto jedinečný a nenašli byste dva levharty se stejnou kresbou. Kromě toho je u nich patrný pohlavní dimorfismus. Samice jsou výrazně drobnější než samci, u kterých pak může váha dosahovat i 65 kilogramů. Jsou to samotáři s převládající noční aktivitou. Jejich doménou je zejména pohyb ve větvích stromů. Samice jsou březí asi tři měsíce a obvykle rodí dvě mláďata.
S pozdravem
Monika Brindzáková
tisková mluvčí