V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se od začátku roku narodilo osm mláďat vodušek abok. Tím se stádo těchto vzácných antilop rozrostlo na rekordní počet v historii chovu zoo, a to i přesto, že na konci loňského roku byly čtyři mladé samice odvezeny do zoo v ruské Kazani.
Zimní měsíce jsou časem, kdy se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava rodí vodušky abok. Letos se zde narodil rekordní počet mláďat – osm. Porodily všechny samice, které jsou aktuálně v ostravském stádu chovány. První mládě přišlo na svět už v polovině ledna, to poslední pak 3. dubna – dohromady pět samiček a dva samečci. Všechna jsou v pořádku v péči svých matek. Celkem má stádo 17 členů – osm chovných samic, osm mláďat a jednoho chovného samce. To je zatím nejvyšší počet vodušek v ostravské chovné skupině. A to i přesto, že loni v prosinci byly čtyři mladé samice převezeny do zoo v ruské Kazani, aby zde pomohly založit novou chovnou skupinu (více v Tiskové zprávě ze dne 17. prosince 2020).
Zoo Ostrava chová vodušky abok od roku 2016 a je také zapojena do Evropského ex situ programu pro tento druh. Dosud se zde podařilo odchovat 24 mláďat (včetně těch letošních). Vodušky obývají Pavilon afrických zvířat. Venkovní výběh, kde jsou k vidění za teplého počasí, sdílejí společně s žirafami Rothschildovými, antilopami losími a pštrosy dvouprstými.
Stádo vodušek s letošními mláďaty zachycuje video. Je z něj patrná výrazná pohlavní dvojtvárnost, nejvýraznější mezi voduškami. Samec má dlouhé lyrovité rohy, zbarvení srsti je čokoládově hnědé s bílou skvrnou přes ramena a s malými bílými skvrnkami kolem očí. Samice jsou zlatohnědé s bílým bříškem a jsou bezrohé.
Voduška abok (Kobus megaceros) je nejvzácnější z pěti druhů afrických antilop vodušek. Vyskytuje se pouze na severu Jižního Súdánu a na západě Etiopie. Jsou známy pouze dvě větší populace v oblasti Machar-Gambela a v rezervaci Zeraf zahrnující bažiny na západním břehu Bílého Nilu. Celkový počet těchto antilop v přírodě nepřekračuje 5000 jedinců a jelikož se jedná o oblast zmítanou za posledních sto let téměř nepřetržitými konflikty, v nichž se uplatňují palné zbraně, je osud tohoto druhu velmi nejistý. Nebezpečí této oblasti je i důvodem, proč o životě a ekologii není z přírody jako o jediné vodušce vůbec nic známo. Její chov v zoologických zahradách má tak důležitý význam nejen záchovný, ale i výzkumný.
S pozdravem Šárka Nováková
Tisková mluvčí Zoo Ostrava