Tým českých ochranářů ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava pomohl dostat za mříže významného indonéského pašeráka ohrožených druhů zvířat

Po čtyřech měsících intenzivní práce s vyšetřováním a shromažďováním důkazů o ilegálním obchodě s ohroženými druhy zvířat se mezinárodnímu týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava podařilo dostat za mříže významného indonéského pašeráka chráněných druhů zvířat. Během zátahu byl v jeho domě zabaven kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni.

 

Více než čtyři měsíce duo českých ochranářů, František Příbrský ze Zoo Ostrava a Tomáš Ouhel ze Zoo Liberec, usilovalo o zatčení významných pašeráků ohrožených druhů zvířat na indonéském ostrově Sumatra. Na stopu zločincům přišli již v prosinci loňského roku během natáčení dokumentárního snímku o kriticky ohrožených luskounech ostrovních. Následné utajované vyšetřování pak z bezpečnostních důvodu probíhalo ve spolupráci s expertním vyjednavačem z Jižní Ameriky a za podpory izraelského ochranáře Ofira Droriho, zakladatele sítě mezinárodní organizace EAGLE, která vede boj proti trestné činnosti páchané na volně žijících zvířatech. Hlavním cílem vyšetřování byl indonéský pašerák divokých zvířat s přezdívkou Greed, který se zaměřoval primárně na obchod s ulovenými primáty, luskouny a plazy. „Greed pobízel k lovu mnoho svých pytláků ze Západní a Severní Sumatry. Obří rozsah jeho působení potvrdil navíc fakt, že řídil čtyři WhatsAppové skupiny, které měly stovky členů a kde se každý den prodávala nelegálně ulovená zvířata často kriticky ohrožených druhů jako jsou luskouni, ohrožené druhy primátů včetně orangutanů, gibonů, outloňů i sladkovodní druhy želv,“ přibližuje František Příbrský, koordinátor in situ projektů Zoo Ostrava.

Během samotného zátahu, na kterém čeští ochranáři spolupracovali s indonéskou policií z provincie Západní Sumatra (POLDA SUMBAR) a úředníky z tamní Agentury ochrany přírody (BKSDA SUMBAR), byli v domě pašeráka zabaveni kriticky ohrožený luskoun ostrovní (Manis javanica), tři koťata chráněné kočky bengálské (Prionailurus bengalensis sumatranus) a želva mohutná (Manouria emys). Zabavená zvířata byla následně převezena do karantény a veterinárně ošetřena. Jelikož luskoun a želva byli čerstvě uloveni, mohli být druhý den vypuštěni zpět do volné přírody. Koťata kočky bengálské v záchranné stanici zůstanou do doby, než dorostou a naberou více síly.  Poté budou i ona vypuštěna do vybrané přírodní rezervace.

Usvědčený obchodník byl na místě zatčen a převezen do vazby. „Jelikož byl v minulosti již dvakrát uvězněn za krádež, dostane pravděpodobně vyšší sazbu trestu, která se bude pohybovat okolo 2 let vězení a pokuty v řádu několika milionů indonéských rupií,“ říká Tomáš Ouhel ze Zoo Liberec.

Tomáš Ouhel i František Příbrský působí v Indonésii již více než 15 let. Oba vedou pod záštitou obou zoologických zahrad úspěšné ochranářské projekty a s potíráním tamního ilegálního obchodu s ohroženými druhy zvířat mají předchozí zkušenosti. František Příbrský v rámci svého projektu The Kukang Rescue Program pracuje s bývalými pytláky outloňů váhavých a luskounů ostrovních, které zaměstnává jako terénní pracovníky, jež pomáhají s šířením osvěty a monitoringem zvířat v lese. Tomáš Ouhel se již v minulosti opakovaně podílel za zatčení indonéského gangu pytláků želvích vajec i chráněných mořských želv.

Při podobných zátazích se bohužel často setkávám s tím, že se při rozsudku trestu klade hlavní důraz především na počet aktuálně zabavených zvířat a na rozsah celého ilegálního obchodu se nebere zřetel, přestože jej pachatel mnohdy činil i po desetiletí. Nejen pro ochranu přírody by bylo potřeba, aby se výrazně více přihlíželo právě na velikost a pole působení překupníka a jeho dlouhodobé aktivity než pouze na důkazy, se kterými je chycen daný den při činu. Zároveň je nutné zvýšit trestní sazbu pro velké obchodníky, kteří stojí v čele organizovaných skupin, jinak může být pro mnohé druhy zvířat pozdě,“ popisuje situaci v Indonésii Ouhel.

Příkladem můžou být právě luskouni, kteří jsou na Zemi již od dob dinosaurů a jejichž populace byly člověkem totálně zdecimovány za dobu jedné lidské generace. „Situace je navíc o to vážnější, že v současné době se hodně bývalých překupníků drog začalo zaměřovat na divoká zvířata, jelikož zde jsou menší trestní sazby a velký zisk. Navíc se v posledních letech začali přidávat i samotné luskouní šupiny do metanfetaminu. Tedy kromě toho, že ilegální obchod ohrožuje divoké populace zvířat v přírodě, je extrémním rizikem pro vznik smrtelných a celosvětových pandemií (zoonózy – viz COVID), tak se v posledních letech stává součástí destruktivního drogového světa,“ dodává Příbrský.

Je skvělé vidět tyto iniciativy v Indonésii. Přesně to je potřeba. Méně řečí a více překupníků za mřížemi. Toto zatčení je opravdu velmi přínosné, protože přístavy v jihovýchodní Asii tvoří velkou část nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy a je třeba jej řešit zatýkáním a stíháním. Každé zatčení pašeráka divokých zvířat vysílá zprávu dalším zločincům. Tato akce tedy bude mít, doufejme, dalekosáhlý dopad,“ uzavírá Ofir Drori.

Celá akce byla zveřejněna ve většině indonéských médií. Ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák ocenil úspěšný zásah a telefonicky poděkoval komandantovi POLDA SUMBAR. Na realizaci akce se finančně podílela i Zoo Wroclaw a její nadační fond DODO Foundation.

Tým českých ochranářů se ve spolupráci se svými indonéskými kolegy již připravuje na další případy rozkrývání a potírání ilegálního obchodu se zvířaty.

Autor fotografií: Lucie Čižmářová, environmetální fotografka a zooložka Zoo Olomouc

S pozdravem

Šárka Nováková

Tisková mluvčí Zoo Ostrava