Z ochranářské organizace Green Balkans přišla skvělá zpráva. Dvě naše odchované samice supa bělohlavého, které jsme bulharským kolegům předali vloni k vypuštění do volné přírody, opustily adaptační voliéru a poprvé zakroužily nad horami středního Balkánu. Zoo Zlín odeslala k repatriaci do Bulharska již 22 supů – 15 bělohlavých, 6 mrchožravých a 1 hnědého, úspěšně tak naplňuje jedno z nejdůležitějších poslání moderní zoologické zahrady.
Obě dvě samice se v roce 2022 nejprve připojily k ostatním supům čekajícím na vypuštění do volné přírody v aklimatizační voliéře v Národním parku Sinite Kamani. Na jaře 2023 je bulharští kolegové přemístili do adapční a vypouštěcí voliéry v Národním parku Centrální Balkán. Zde supí samice strávily několik měsíců, aby se co nejlépe adaptovaly, a především zapamatovaly zdejší prostředí. Mladí supi se totiž často rádi zatoulávají i do vzdálených míst, je proto nutné, aby se maximálně fixovali na místo vypuštění. Před samotným vypuštěním ochranáři oběma samicím připevnili žluté křídelní značky EK a EM pro snadnější budoucí identifikaci. Samička EK dostala i lehounkou miniaturní vysílačku pro mapování pohybu „Jsme hrdí na to, že jako jedna z mála evropských zahrad odchováváme supy přirozeným způsobem, tzn. přímo pod rodiči. Je to mimořádně důležité, tito ptáci tak mají všechny správné instinkty nutné k tomu, aby jednou byli schopni žít volně v přírodě,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.
Zoo Zlín chová supy bělohlavé od roku 1994. První mládě se zde vylíhlo po 15 letech chovu v roce 2009. Stalo se také prvním „zlínským“ supem vypuštěným v bulharských horách, právě v uvedeném roce zlínská zoo navázala spolupráci s ochranářskou organizací Green Balkans. „Supi dnes patří k neohroženějším ptákům na světě. Čím více supů se nám tak podaří odchovat, tím více jich můžeme předat k vypuštění do volné přírody. A věřím, že k chovatelským úspěchům nám výrazně pomůže i nedávno otevřená voliéra Gora Ark s dvěma desítkami afrických supů,“ vyzdvihnul ředitel Roman Horský.
Letos zlínská zoo své ochranářské aktivity u supů rozšířila. „Při realizaci nových investičních projektů hledáme možnosti, jak propojit chov daného zvířete s jeho ochranou přímo ve volné přírodě. V souvislosti s dokončením voliéry Gora Ark jsme se proto rozhodli podpořit organizaci VULPRO, která pomáhá supům v jižní části Afriky. V tomto subregionu žije 9 druhů supů, 8 patří mezi ohrožené druhy,“ přiblížil ředitel Horský. Jak dále dodal, v ochranářském poslání pomáhají zoo i samotní návštěvníci. „Z každé zakoupené vstupenky 4Nature putují 3 koruny na sbírku, z které můžeme podporovat zvířata přímo v jejich přirozeném prostředí. Vloni se nám takto podařilo získat přes milion korun, kromě projektu VULPRO jsme finančně pomohli dalším 4 ochranářským projektům. Právě v tomto vidím jeden z hlavních cílů a smyslů naší práce,“ zdůraznil ředitel Zoo Zlín Roman Horský.
Zlínská zoo nyní chová sedm druhů supů – supy bělohlavé, himálajské, hnědé, chocholaté, kapucíny, mrchožravé a Rüppellovy.
Romana Mikešová
vedoucí oddělení marketingu