Odchovy vlhovců jsou v zoologických zahradách vzácností – o to větší je pro nás úspěch, že se v letošním roce podařil odchov hned dvou druhů – vlhovce zeleného a vlhovce žlutohřbetého.
V obou případech je to poprvé v historii naší zoo, navíc jde také o prvoodchov v rámci českých a slovenských zoologických zahrad. Způsob, jakým byla mláďata odchována si určitě zaslouží pár slov navíc. V případě vlhovců zelených, kteří patří k těm větším zástupcům této čeledi, se jejich chovu v naší zahradě zabýváme již sedm let. Za tu dobu už naši chovatelé v předchozích letech evidovali snahu některých ptáků o hnízdění, ale k úspěšnému odchovu nedošlo.Ptáci jsou v zahradě chováni jak po párech, tak také v menší skupině, ale největší aktivitu a chuť k hnízdění jsme pozorovali u jednoho z oddělených párů. Vlhovci obecně hnízdí v nápadných závěsných hnízdech, které si sami obratně splétají ze stébel, které jsou schopni si dokonce upravit a vyrobit z listů či kmenů některých stromů, v našem případě pak mají obzvláště za tímto účelem rádi starší, již trochu zetlelé kmeny banánovníků. Některé z jejich hnízd bychom klidně mohli považovat za „umělecká“ díla v ptačí říši, jak jsou tyto jejich spletená hnízda dokonale tvarovaná a zároveň pevná a funkční. A právě uvnitř, mimo zrak (a často také mimo dosah chovatelů), dochází ke snůškám vajec a případně k odchovu mladých zvířat. Z hnízda vylétá po několika týdnech již poměrně dobře vyvinuté mládě, které se ovšem ještě v prvních dnech drží poblíž svých rodičů, kteří jej nadále dokrmují a starají se o jeho bezpečnost. Když minulý týden mládě vlhovce zeleného opustilo hnízdo, mohli si naši chovatelé mládě poprvé prohlédnout. Od rodičů je stále dobře k rozeznání a zkušené oko jej ve voliéře brzy najde.
Poněkud jiný průběh měl odchov vlhovce žlutohřbetého v tropickém skleníku Yucatan. Tyto vlhovce v zahradě chováme o poznání kratší dobu, navíc chovná skupina o více ptácích byla sestavena až v roce 2009. Tito ptáci se, na rozdíl od vlhovců zelených, mnohem lépe cítí ve větších skupinách, nikoliv jednotlivě po párech. Společnost jim v našem tropickém pavilonu dělají navíc ještě podobní vlhovci červenohřbetí (ty jsme mimochodem poprvé úspěšně rozmnožili v loňském roce), takže často létají ve smíšených hejnech. Letos poprvé si vlhovec žlutohřbetý volně v prostoru haly spletl svá první hnízda a snesl vejce. A všechno vyšlo hned napoprvé a my se můžeme těšit z odchovu. Vlastní objev mláděte vlhovce žlutohřbetého mělo navíc zajímavý příběh. Studentka Helene Thieltges, která zde prováděla studium těchto vlhovců, natočila jednoho dne právě toto mládě, jak se v horních patrech haly nechává krmit od jednoho ze svých rodičů. Na druhý den nám nahrávku přehrála a my jsme tak mohli z radostí konstatovat, že skutečně nafilmovala mladého vlhovce žlutohřbetého.
K početnostem odchovu těchto ptáků v evropských zoologických zahradách ještě uveďme, že v případě vlhovce žlutohřbetého víme pouze o dvou institucích, které tento druh odchovali, a to ZOO v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně, v případě vlhovce zeleného je nám znám pouze odchov v holanské zahradě v Kerkrade. I z tohoto kratičkého seznamu je vidět, že odchovy těchto opravdu zajímavých pěvců v zoologických zahradách nejsou dosud zrovna časté. Jsou stále ještě hodně vzácné.
Text: Pavel Shromáždil, Foto: Václav Štraub