Kolekce zvířat v ostravské zoologické zahradě se rozšířila o nový druh – jednu z nejmenších koček na světě – kočku cejlonskou. Dvě mladé samičky z francouzské zoo Nesles [nel] a dva samečci ze Zoo Rotterdam by zde měli v budoucnu vytvořit dva chovné páry.
V obou případech se jedná o sourozence. Samičky Loja a Gaja se narodily 9. srpna 2011. Sestry se společně zabydlují v jednom z výběhů v expozici pro malé kočkovité šelmy. Jeden z bratrů, sameček Sany narozený 23. července 2010, je k vidění ve výběhu nedaleko pavilonu indických zvířat. O několik měsíců starší Raksha narozený 16. března 2010 zatím pobývá v chovatelském zázemí. Jakmile samičky dospějí, bude každá z nich spojena se samečkem. Mělo by se tak udát do konce tohoto roku. Budeme doufat, že si zvířata padnou do oka a budou tak moci v rámci Evropského záchovného programu přispět svými budoucími potomky k udržení stabilní populace tohoto druhu v lidské péči. I tato kočka se totiž ve volné přírodě řadí k ohroženým druhům. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako zranitelný druh (Vulnerable). Mezi hlavní příčiny ohrožení této kočky patří ztráta přirozeného prostředí a jeho přeměna na zemědělskou půdu. V menší míře je kočka lovena pro kožešinu, pro maso a také je pronásledována kvůli predaci drůbeže.
Kočka cejlonská (Prionailurus rubiginosus phillipsi) patří mezi nejmenší kočkovité šelmy. Obývá suché opadavé lesy na indickém subkontinentu. Poddruh chovaný v ostravské zoo se vyskytuje pouze na Srí Lance (ostrov Cejlon), kde byl zaznamenán výskyt i v tropickém deštném lese. Přestože dává přednost husté vegetaci a kamenitým oblastem, zatoulává se také do zemědělské a osídlené krajiny, kde ji lákají hojní hlodavci. Je to excelentní lezec po stromech, ale svou kořist loví zejména na zemi. Je aktivní především za soumraku a v noci. Po 66-70 dnech březosti rodí samice jedno až dvě mláďata, která ukrývá v dutinách stromů a pod skalními převisy.
V České republice je kočka cejlonská chována zatím pouze v Zoo Ostrava.