Novinky v ZOO Jihlava

Prvním mládětem je vzácný kaloň rodriguezský.Hned 1. ledna 2013 spatřilo světlo světa první letošní mládě jihlavské zoo – vzácný kaloň rodriguezský (Pteropus rodricensis) v noční expozici africké vesnice Matongo. Malého kaloně zatím nosí samička na těle a bude ho kojit dva až tři měsíce.

Jihlavská zoo chová tento druh od roku 2003 a narodilo se zde celkem 37 mláďat. Podle celosvětové databáze chovu zvířat v zoologických zahradách se Jihlava řadí na druhé místo v počtu odchovaných mláďat tohoto vzácného druhu (hned za Zoo Jersey) a významně se tak podílí na zajištění chovu tohoto druhu. V loňském roce proběhl například transport těchto kaloňů do holandské Zoo Amsterodam.

Kaloni patří do jednoho ze dvou podřádů letounů, což jsou savci příbuzní netopýrům. Jejich tělo se podobá netopýřímu, hlava ale připomíná lišku (v anglickém jazyce jsou nazýváni Flying fox – létající lišky). Patří mezi býložravce – živí se převážně sladkými ovocnými plody.

Kaloň rodriguezský je nazýván též kaloň zlatý, jeho původní domovinou je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Převážně kvůli ničení jeho přirozeného prostředí je dnes zapsán na seznamu ohrožených endemických druhů a zařazen do několika mezinárodních záchovných programů. Na ostrově Rodrigues byla jeho populace takřka vyhubena, známý zoolog a spisovatel Gerald Durrel odchytl několik posledních volně žijících kaloňů a založil úspěšný chov ve své zoo na ostrově Jersey  – po několika letech se tak mohli vrátit zpět do přírody.

„Pod stromečkem“ vzácná želva

Přesně na Štědrý den (24. prosince 2012) se v teráriu jihlavské zoo vylíhla vzácná želva tlustohrdlá(Siebenrockiella crassicollis). Tento druh je zajímavý tím, že klade pouze jedno vajíčko za rok a v Jihlavě je to již třetí odchov – první mládě se vylíhlo v roce 2006, druhé v roce 2010.

Neméně zajímavý je i původ těchto želv – v roce 2001 zadrželi celníci v Hongkongu loď z Macaa, na jejíž palubě bylo téměř 10.000 želv určených pro obchod s želvím masem. Zoo Hongkong, která se želv dočasně ujala, neměla pro držení takového množství zvířat odpovídající zázemí. Želvy byly proto následně převezeny díky Svazu pro záchranu želv do zoologických zahrad v Evropě a USA.

Želva tlustohrdlá má tmavou hlavu s velkými bílými nebo bledě žlutými skvrnami za očima a černý krunýř. Její domovinou je jižní Asie, kde její populaci ohrožují obchodníci s želvím masem. Dospělé želvy jsou k vidění v pavilonu Exotária, mládě je zatím v zázemí.

Posledními mláďaty roku 2012 leguánci

Celkem 10 ještěrů leguánků modrých (Sceloporus cyanogenys) se narodilo přímo na Silvestra – 31. prosince 2012. Rodiče mláďat pochází z plzeňské zoologické zahrady. V Jihlavě jsou od roku 2006, od té doby zde odchovali přes čtyři desítky mláďat. Nyní je tento druh v zázemí terária, v sezóně je k vidění ve společné expozici s leguánky měnivými, želvami a korovci.

Tento druh leguánka žije ve skalnatých oblastech Mexika a jižního Texasu, tělo má pokryté šupinami a krk zdobí černobílý obojek. Živí se hmyzem – pavouky, mnohonožkami i velkými brouky.