Nové přírůstky Na statku: černobílá mláďata u valašek

Ve výběhu ovcí domácích valašek v ostravské zoologické zahradě se narodila první letošní jehňata. Zajímavostí je, že nejsou úplně bílá, jak je u tohoto plemene obvyklé, ale černostrakatá.

 

Ovce domácí valaška je odolné plemeno a samice často rodí mláďata uprostřed zimy. Mláďata jsou velmi otužilá a od prvních dnů jsou schopna pobývat venku, a to i za poměrně nízkých teplot. V Zoo Ostrava v expozici Na statku jsou aktuálně k vidění dvě jehňata, beránek a ovečka. Beránek se narodil 2. února, ovečka 8. února. Zajímavé je, že obě mláďata jsou černostrakatá, což je u tohoto plemene neobvyklé. Valašky mají většinou bíle zbarvenou srst. V následujících týdnech očekáváme porod i dalších samic, takže jehňat by mělo ve stádu ještě přibýt.

Ovce domácí – valaška (Ovis ammon f. aries) je původní hrubovlnné plemeno chované pro mléko, maso a vlnu. Na naše území se dostalo s valašskou kolonizací v 15.–16. století. Patří do skupiny tzv. cápových ovcí chovaných na Balkáně. Je menšího vzrůstu, hmotnost bahnic je 35–40 kg, beranů 45–55 kg. Produkce mléka v období laktace je 70–120 l. Produkce vlny u bahnic je 1,5–2 kg/rok, u beranů 2–3 kg/rok. Ve 20. století se pro větší užitkovost křížily valašky s jinými plemeny, až se původní plemeno stalo velmi vzácným. Podařilo se však zachránit a dnes je o něm vedena plemenná kniha.

Kromě pozorování strakatých jehňat a dalších zvířecích obyvatel zoo mohou v době jarních prázdnin lidé zavítat i do výukového centra, které je běžně pro veřejnost uzavřeno. Zde si mohou zájemci prohlédnout bohatou sbírku preparátů (vycpanin, lebek, zubů atd.) a modelů, které pracovníci zoo využívají při výukových programech pro školy a dalších vzdělávacích aktivitách. Výukové centrum je otevřeno ve všední dny mezi 12. a 14. hodinou. Od 13. do 17. února jsou jarní prázdniny v okrese Nový Jičín.

Zoo Ostrava je v únoru otevřena od 9 do 17 hodin, pokladny a pavilony se uzavírají v 16 hodin. Stále platí mimosezónní zlevněné vstupné.

S pozdravem

Šárka Nováková

Tisková mluvčí Zoo Ostrava