Mláďata vzácných jelenů barasinga jsou k vidění na safari

Na safari v Zoo Ostrava jsou mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravském safari se letos narodila dvě mláďata jelenů barasinga. Dva samečci se narodili 11. a 29. srpna. Lidé je mohou spolu s dalšími obyvateli rozlehlé expozice pozorovat ze safari expresu, který projíždí výběhy přímo mezi zvířaty.

Barasingy_v_Zoo_Ostrava_foto_E.Gombala

Během léta jezdil safari expres každý den, od poloviny září bude jeho provoz omezen na pátek, sobotu a neděli. Vyjede ale také ve svátek 28. září. Zájemci se mohou projet safari expresem v době od 10 do 16:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf u expozice Tsavo.

Barasinga (Rucervus duvaucelii) je jedním z nejvzácnějších indických jelenů. Posledních 5000 jedinců žije na podmáčených loukách záplavových savan několika rezervací Indie a Nepálu. Kdysi žil i v Pákistánu a Bangladéši, zde je však vyhuben. Na rozdíl od většiny jiných jelenů, kteří v nouzi mohou konzumovat i keře a listí, se barasinga živí výhradně trávou. Hlavní příčinou jeho ohrožení je přeměna úrodných luk v blízkosti velkých indických řek na zemědělskou krajinu a pytláctví. Jelikož barasinga představuje hlavní potravu tygra, je jeho úbytkem ohrožena i tato šelma. V Červeném seznamu (IUCN) je veden v kategorii zranitelný (Vulbarable).

Stádo_barasing_foto_E.Gombala

Zoo Ostrava, kde je tento druh chován od roku 2014, je v ČR v současnosti jedinou zoologickou zahradou, která jej chová. Od roku 2015 zoo vede i Evropský ex situ program pro barasingy.

Video zachycuje barasingy a další obyvatele výběhu Indie, který je součástí ostravského safari.

Barasinga_foto_E.Gombala