Den pro antilopu Derbyho v Zoo Ostrava

V sobotu 19. srpna se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskuteční akce věnovaná antilopě Derbyho – největší a zároveň nejohroženější antilopě světa. Akci už počtrnácté v zoo organizuje spolek Derbianus Conservation, který se v záchraně této antilopy angažuje od roku 2000.

Západní poddruh antilopy Derbyho (Taurotragus derbianus derbianus) je jedním z nejohroženějších zvířat na světě. Jeho početnost je extrémně nízká, na prahu dlouhodobé životaschopnosti, a to v celé oblasti jeho původního výskytu. Na Červeném seznamu IUCN klasifikován jako kriticky ohrožený a přežívá pouze v národním parku Niokolo Koba v Senegalu. Podle posledních odhadů zbývá v současné době posledních 100–200 jedinců pouze právě v NPNK v Senegalu. Nejvíce se na úbytku antilop podepsalo pytláctví, pastva dobytka, nelegální těžba dřeva a další lidské aktivity.

Derbianus Conservation je nevládní organizace sdružující odborníky, vědce, studenty a nadšence, kteří se chtějí podílet na ochraně biologické rozmanitosti a kteří chtějí změnit osud západního poddruhu antilopy Derbyho a dalších druhů antilop v jejich přirozeném prostředí. Více se o činnosti této organizace dozvíte na https://www.derbianus.cz/.

Sobotní program v Zoo Ostrava bude probíhat u expozice Na statku od 10 do 17 hod. Návštěvníky s antilopou seznámí přímí účastníci projektu a členové Derbianus Conservation, kteří zájemcům předají i aktuální novinky ze Senegalu, kde projekt probíhá už více než 20 let. Pro děti budou připraveny nejrůznější antilopí hrátky, malování křídami a další aktivity. Zájemci si budou moci zakoupit předměty s motivem antilop, jako jsou magnetky, samolepky, plátěné tašky či trička, a přímo se tak zapojit do podpory záchranného programu.

Ostravská zoo je členem spolku Derbianus Conservation od roku 2012. Od ledna 2016 je tento záchranný projekt podporován i všemi návštěvníky Zoo Ostrava, a to prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.

S pozdravem

Šárka Nováková

Tisková mluvčí

Antilopa Derbyho

Mláďata antilopy Derbyho