Běh Zoo Ostrava pro korály se blíží, nezapomeňte se přihlásit! Online registrace za zvýhodněnou cenu jen do 21. srpna

V pořadí 7. ročník tradičního charitativního běhu Zoo Ostrava se opět uskuteční na konci prázdnin, v pátek 25. srpna. V letošním roce se poběží na pomoc korálům – bezobratlým živočichům patřícím do kmene žahavci, kteří tvoří základ ekosystému korálových útesů. Výtěžek ze startovného podpoří záchranný program Vesna Panglao Conservatio na Filipínách. Online registrace za zvýhodněnou cenu je možná do pondělí 21. srpna.

Záchrana korálů na Filipínách

Možná jste už slyšeli, že se korálovým útesům přezdívá „deštné pralesy moře“. Tuto přezdívku získaly nejen kvůli své biodiverzitě, tedy obrovskému množství druhů, které zde žijí. Ačkoli zabírají pouze 0,1 % oceánského dna, vytvářejí podmínky pro život nejméně 25 % všech známých mořských druhů. Koráli představují samostatný ekosystém, nádherný mini svět, ve kterém žijí milióny živočichů, jako jsou pestrobarevné rybky, mořští ježci, chobotnice, želvy, krevetky a jiní korýši. Všichni jsou součástí potravní pyramidy, na jejímž vrcholu najdeme mořské ptáky a žraloky. Korálové útesy navíc chrání pevninu před destruktivními vlivy příbojových vln. Řasy rostoucí na jejich povrchu pak představují bohatý zdroj organické hmoty a kyslíku. Koráli jsou zkrátka zásadní pro život na celé planetě.

Bohužel korálové útesy dnes stojí na pokraji ekologické katastrofy. Na vině jsou globální změny klimatu, okyselování oceánů, ale také nadměrný a destruktivní rybolov nebo znečištění oceánů. 

Aktivity Vesna Panglao Conservation

Letošní sedmý ročník charitativního běhu, proto věnujeme neziskové organizaci Vesna Panglao Conservation, jejímž hlavním cílem je chránit pobřežní korálové útesy ostrova Panglao u Boholu na Filipínách. Vesna se zabývá ochranou mořského ekosystému pomocí zakládání mořských rezervací a korálových školek, vzděláváním a prací s místními obyvateli,“ popisuje hlavní organizátorka běhu Monika Vlčková. Právě tento projekt jsme se rozhodli podpořit a věnovat mu 100 % výtěžku z charitativního běhu.

Letos se přihlášení běžci mohou těšit na novou trať u běhu na 3 km a 6 km, která vůbec poprvé částečně povede botanickým parkem. Běh Zoo Ostrava pro korály, který opět pořádáme ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice, je určen pro všechny bez ohledu na věk a výkonnost. Koná se v pátek 25. srpna 2023 od 18 hodin v nádherném přírodním areálu Zoo Ostrava,“ dodává Monika Vlčková. Všichni registrovaní účastníci běhu obdrží kromě trička nebo pamětní medaile i startovní číslo s časovým čipem. I když běh není závod, díky němu se dozvědí, jak si vedli.

Pozor! Online registrace běžců končí v pondělí 21. srpna, poté bude v případně volné kapacity možné vstupenky zakoupit ještě na místě, ale za vyšší cenu. Více informací o charitativním běhu včetně registrace najdete na www.behzooostrava.cz.

Těšíme se na Vás 25. srpna na startu!