Duben je nejen měsícem velmi nestálého počasí, ale hlavně dobou rozkvětu největšího množství různých cibulovin. I v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava kvetou momentálně cibuloviny na různých místech – narcisy, hyacinty, modřence nebo tulipány.
Plochy záhonů i zelených travnatých ploch v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava rozzářily žluté květy narcisů v nejrůznějších velikostech a tvarech. Modré a modrobílé barvy puškinie a modřence lze obdivovat na okrajích záhonů či v mobilní zeleni. Také syté pastelové laty orientálních hyacintů září z velké dálky a svou vůní lákají první hmyzí strávníky.
Nezastupitelné místo však mají zcela jistě květy rodu Tulipa neboli tulipánů. Jsou to jedny z nejvíce šlechtěných cibulovin. Je známo přibližně 100 až 150 druhů tulipánů. Původní oblastí výskytu tulipánů je pravděpodobně Čína, konkrétně jižní svahy Pamíru, odtud se květina rozšířila obchodními karavanami do Turecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu a Japonska. Většina druhů pochází z pohoří Pamír a Hindúkuš a kazašských stepí. Název tulipán je odvozen od tureckého slova tülbend, což v překladu znamená turban. Jde o přenesení významu na základě podobnosti smotaného turbanu s květem rostliny. Většina druhů vytváří jeden květ na stonek. Několik druhů však má až čtyři květy na stonku. Průměrný tulipán měří 10 až 56 cm na výšku. Květy bývají bílé, červené, žluté, oranžové, lila, fialové a růžové barvy. Neexistují žádné přirozeně modré tulipány a černý tulipán je ve skutečnosti velmi tmavý odstín fialové barvy.
Tulipány jsou jedním ze symbolů Holandska, slavné však jsou i v jiných částech světa. Například v kanadské Ottawě se každoročně koná tulipánový festival, kde je k vidění více než milion tulipánů. Jsou vysazeny po celém městě, po celé délce kanálu Rideau a na břehu jezera Dow. Největší světová výstava tulipánů se nachází v Keukenhof nedaleko města Lisse v Nizozemsku a je otevřena každoročně od konce března do poloviny května. Tam můžete vidět krásné výsledky výsadby sedmi milionů tulipánů. V ostravské zoo lze jejich krásu obdivovat hlavně u restaurace Saola, na Včelí stezce či na Sluneční louce, která je součástí botanické Cesty vody.