Zoo Ostrava hostila Zoofanatiku

O uplynulém víkendu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava konalo setkání fanoušků zoologických zahrad a sběratelů zoo materiálů – Zoofanatika. Součástí programu byly odborné přednášky, ale také prohlídka zoo a další vzdělávací aktivity. Účastníci věnovali přes 100 tisíc korun na podporu ukrajinských zoologických zahrad!

Na 9. ročník Zoofanatiky, který se konal v ostravské zoologické zahradě, přijelo přes 60 účastníků ze čtyř zemí – kromě České republiky i ze Slovenska, Polska a Německa. Pestrá byla i věková skladba, nejmladšímu účastníkovi bylo 16 let, nejstaršímu 75. Program setkání zahrnoval celou řadu odborných přednášek – jak samotných účastníků, tak i pracovníků Zoo Ostrava. V sobotu odpoledne proběhla i komentovaná prohlídka areálem. Tradicí všech ročníků konajících se v dalších zoologických zahradách se také stalo, že účastníci věnují hostitelské zoo finanční částku na podporu nějakého záchranného projektu (in situ), příp. i na výstavbu nějaké nové expozice.

V letošním roce se za tímto účelem sešla rekordní částka – více než 100 tisíc Kč! Po dohodě s organizátory byla celá částka věnována na pomoc ukrajinským zoologickým zahradám. „Během setkání jsme navázali online spojení s ředitelem Zoo Nikolaev panem Vladimírem Nikolajevičem Topčijem, který je zároveň prezidentem Ukrajinské asociace zoologických zahrad a akvárií. Pan Topčij nás informoval o aktuální situaci v ukrajinských zoo a zároveň vyjádřil veliký díky za veškerou podporu, která se jim dostává,“ popisuje Roman Hynek, hlavní organizátor setkání.

Peníze byly zaslány na speciální podúčet sbírkového konta Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“, kam míří pomoc i z dalších českých a slovenských zoologických zahrad. Všechny takto získané prostředky jsou využity na pomoc ukrajinským zoologickým zahradám.

Číslo účtu je 43-6804660247/0100, VS 2022, zpráva pro příjemce „Ukrajina”.