Zoo Ostrava: slůně roste jako z vody

Mladý sameček slona indického, který se v ostravské zoologické zahradě narodil loni v červenci, váží téměř půl tuny. Chtělo by se říci, že roste jako z vody. Zásluhu na jeho váze i celkovém zdravotním stavu má však hlavně mateřské mléko, které tvoří nadále významnou složkou jeho jídelníčku.  

Chandru se v Zoo Ostrava narodil 8. července 2017. Od začátku je v péči své matky, pro niž je to již třetí slůně, které porodila, ale zatím první, které se daří úspěšně odchovávat. Kromě mateřského mléka, které stále představuje nejdůležitější součást jeho stravy, už také konzumuje pevnou stravu dospělých slonů – větve, listí, zeleninu, seno. Chovatelé již také začali se sloním samečkem pracovat podobně jako s dospělými slony. V případě samečka je to, stejně jako u jeho matky, v tzv. chráněném kontaktu (tj. přes bariéru). Malý Chandru tak zvládá několik jednoduchých povelů – umí například položit nohu na kolejnici, což bude v budoucnu důležité pro pravidelnou péči o kopyta, na povel se také k chovatelům natočí bokem nebo přejde do vedlejšího boxu.

 Pravidelné každodenní cvičení se slony je nesmírně důležité pro správný vývoj a sledování zdravotního stavu zvířat. Sloni v lidské péči, stejně jako v přírodě, mohou občas trpět zdravotními problémy souvisejícími s přerůstáním nehtů na nohou, přerůstáním kůže a podobně. Díky každodenní práci jsou zvířata zvyklá na jednotlivé procedury, které nám pomáhají je udržovat v dobré kondici. A toto každodenní cvičení také funguje jako výborné posilování vzájemného důvěrného vztahu mezi člověkem a slonem, který je velmi důležitý v chovu těchto společenských zvířat.

 Práci chovatelů se slony mohou každý den sledovat i návštěvníci ostravské zoologické zahrady. Začíná mezi 12:30 a 13:00 v pavilonu slonů.