Stádo vzácných vodušek abok v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se od začátku roku rozrostlo o půltucet mláďat a čítá celkem 15 členů. Vzhledem k teplému počasí už pobývají zvířata i ve venkovním výběhu.
Mláďata přišla na svět během února. Jako první se 8. února narodil sameček, pak čtyři samičky (14., 15., 17. a 22. února) a poslední 23. opět sameček. Vzhledem k tomu, že vodušky abok jsou velmi plachá zvířata, byl nějakou dobu uzavřen i Pavilon afrických zvířat. Nyní už ale všichni pobývají často i ve venkovním výběhu, který obývají také antilopy losí a skupina pštrosů dvouprstých. Kromě šesti mláďat a jejich matek tvoří stádo chovný samec a dvě mladé samičky.
Tento druh má mezi voduškami nejvýraznější pohlavní dvojtvárnost: samec má dlouhé lyrovité rohy a je větší, zbarvení srsti je čokoládově hnědé s bílou skvrnou přes ramena a s malými bílými skvrnkami kolem očí. Samice jsou zlatohnědé s bílým bříškem a jsou bezrohé. Je také ze všech pěti druhů vodušek nejvzácnější.
Voduška abok (Kobus megaceros) se vyskytuje na poměrně malém území v Jižním Súdánu a jihozápadní Etiopii. Obývá travnatá území v okolí sladkých vod. Údaje o početnosti volně žijící populace z roku 1980 hovoří o 30 000 až 40 0000 jedincích, v roce 2007 činil odhad již jen asi 5 000 jedinců. V Červeném seznamu IUCN je zařazena v kategorii „Ohrožený“ (Endangered). Největší hrozbou pro tyto vodušky je vysoušení mokřadů a jejich přeměna na pastviny a také lov pro maso.
S pozdravem Šárka Nováková
Tisková mluvčí Zoo Ostrava