Zoo Jihlava se raduje z dalšího chovatelského úspěchu!

Trojčata vzácných asijských kočkovitých šelem levhartů sněžných (Uncia uncia) se narodila 29. května v jihlavské zoo. Mláďata zatím obývají zázemí výběhu se svou matkou, ošetřovatelé ale předpokládají, že již v průběhu prázdnin budou k vidění i pro návštěvníky zoo.

Osmiletý otec Makan se narodil v německém Tierparku Berlin, jeho o dva roky mladší partnerka Ada je jihlavskou rodačkou.  Celkem již 18 mláďat tohoto druhu jen potvrzuje, že v chovu a odchovu těchto ohrožených kočkovitých šelem patří Zoo Jihlava ke světové špičce. O tom svědčí i fakt, že loňská a letošní mláďata se zde narodila již v druhé generaci.

Levhart sněžný je samotářský lovec obývající nejvyšší hory světa (vyskytuje se v hornatých částech Asie – od Afghánistánu po západní Čínu). Jeho hustá, nádherně vybarvená srst ho chrání proti spalujícím paprskům letního slunce stejně jako proti mrazivé zimě. Březost u levhartů trvá čtrnáct týdnů, mláďata jsou tmavší než jejich rodiče. Zhruba ve dvou měsících začínají přijímat pevnou potravu, matka je však stále ještě kojí.

Navzdory veškeré mezinárodní ochraně je irbis dosud pronásledován pro svou krásnou kožešinu. Člověk také snížil stavy živočišných druhů, které jsou jejich kořistí (horské kozy a ovce, jeleni a divoká prasata. Ve volné přírodě se tedy v dnešní době vyskytuje poměrně nízká populace. Mezinárodní konzervační unie (IUCN) odhaduje maximálně šest a půl tisíce sněžných levhartů, jejich populace bohužel stále klesá.

Kromě jihlavské zoo chová tento druh v České republice ještě Zoo Ostrava, Liberec, Plzeň, Ústí nad Labem a Chomutov.

Letošní mláďata (dva samečci a jedna samička) zatím nemají jména, jejich křtiny se chystají na oslavy 55. výročí jihlavské zoo 11. srpna 2012.