Zoo Brno rozšířila ptačí kolekci o vzácné a ohrožené druhy

Hned devět nových druhů ptáků přibylo ve voliérách brněnské zoo. Některé jsou návštěvníkům dobře známé, většinou se ale jedná o ohrožené a dosud nechované opeřence.

bažant Humeové1 Foto Petr Suvorov, Zoo Brno

„Doplnění ptačí kolekce už dávno nesouvisí jen s tím, jak daný pták vypadá, jak je barevný a aby se co nejvíce líbil návštěvníkům. Samozřejmě, že řada ptáků i toto splňuje, ale prioritou je pro nás rozšiřovat populace ohrožených druhů,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.

Důvodů, proč klesají počty ptáků je volné přírodě, je celá řada. Jedním z nich je určitě nebezpečí na migračních trasách. Například ve Středomoří je každý rok nelegálně uloveno na 25 milionů ptáků, kteří jsou loveni jako delikatesy (pěnice, strnadi, drozdi), pro zábavu (včelojedi, luňáci, čápi), k prodeji do klícek (stehlíci) nebo vyloženě k jídlu (křepelky, hrdličky divoké).

hrdlička divoká1 Foto Petr Suvorov, Zoo Brno

A právě posledně jmenované hrdličky je možné nově vidět na Mniší hoře. Chováme dva jedince, samec dorazil z Nizozemska, samice z Německa. „Tento druh je jakousi vlajkovou lodí ochranářské organizace Birdlife International pro nebezpečí ptáků na migračních trasách. Hrdlička divoká je v Evropě trvale vyvražďována na tahu a je silně ohrožená zejména lovem. Například jedna nejmenovaná španělská lovecká společnost svého času nabízela možnost úlovku přes 200 hrdliček či křepelek denně,“ zdůrazňuje problém kurátor.

dudek chocholatý Foto Petr Suvorov, Zoo Brno

V České republice jsou silně ohrožené i další druhy, které čelí stejným nástrahám. Jedná o žluvu hajní a dudka chocholatého, v obou případech vždy nově chováme jednu samici. Ostatně o dudka pečuje Zoo Brno i přímo ve volné přírodě jižní Moravy prostřednictvím záchranného programu. Letos se podařilo dospělým jedincům, využívajícím naše speciální budky (tzv. dudníky), vyvést hned 11 mláďat. Populace dudka chocholatého se v Česku odhaduje na 70-140 párů.

žluva hajní1 Foto Petr Suvorov, Zoo Brno

Naopak z české přírody už prakticky vymizel dytík úhorní. „V zoo máme pár těchto ptáků. Oba přijeli z Polska, ale zatímco samec z Opole, samice z Varšavy. Dytík úhorní není nikde v Evropě úplně běžný druh. Obývá stepní krajinu a má typické, obrovské oči pro noční vidění, také se ozývá silným křikem. Na našem území je v současné době evidován jediný divoký exemplář,“ konstatoval Suvorov.

dytík úhorní1 Foto Petr Suvorov, Zoo Brno
bažant mikado1 Foto Petr Suvorov, Zoo Brno

Ptačí kolekce brněnské zoo je také bohatší o dva ohrožené druhy bažantů. Bažant mikado je endemitem Taiwanu a na celém světě ho chová jen 10 zahrad. My máme jeden pár v ptačí aleji nad správní budovou. Na stejném místě se zabydluje také samec a samice bažanta Humeové. Ten pochází z jihovýchodní Asie a ve světových zoo jsou k vidění jen ve čtyřech institucích. Ve stejné expozici je po několika letech opět k vidění straka modrá, endemit Dálného východu.

straka modrá Foto Petr Suvorov, Zoo Brno

Úplně novým druhem je jeřáb panenský v Králově voliéře v Beringii. „Přestože se neřadí mezi ohrožené, není jich v Evropě mnoho – největší populace hnízdí na Ukrajině, zejména na Krymu a v Rusku. Čelí tak nebezpečí spojenému s válkou,“ řekl Suvorov.

jeřáb panenský1 Foto Matyáš Slavík, Zoo Brno

Aktuálně se v zázemí nově nachází ještě čtyři majny hnědé. Ty výjimečně nepochází z jiné zoo, ale dostaly se k nám po dohodě s Českou společností ornitologickou formou odchytu z volné přírody na území Brna. V jihomoravské metropoli je to nepůvodní druh, který je zároveň v zoologických zahradách velmi raritní. Jak se v naší přírodě vyskytly, se už nedozvíme. Některé z výše uvedených druhů jsou teplomilné, takže se v expozicích objeví až na jaře 2024.

Michal Vaňáč
tiskový mluvčí