ZOO a zámek Zlín-Lešná odchov Kosmanů

Na konci ledna se narodilo mládě kosmanů zakrslých, jedněm z nejmenších primátů na světě. Při velké dávce štěstí ho lze zahlédnout s jeho rodiči v prostorách tropické haly Yucatan.

Předposlední lednový den tohoto roku přinesl jeden nenápadný porod drobného zvířete – kosmana zakrslého (Callithrix pygmaea pygmaea). Vlastní porod se odehrál v prostoru tropické haly Yucatan, kde volně žije jeden dospělý pár se svými mláďaty. A od 30.1.2012 k nim přibyl další jedinec.
Když se dostanete do vlastní haly, určitě Vás nadchne, kolik prostoru tady mají kosmani k dispozici. Nejsou nikde zavření, pohybují se naprosto volně po celém prostoru, i když i tady není jejich pohyb náhodný, ale má svou logiku. Kosmani už mají dávno vybraná svá oblíbená místa, kde tráví den, popř. noc, dokonce je rozdíl i v tom, jestli se jedná o dospělá zvířata nebo o jejich odrostlá mláďata. Každá z těchto dvou skupin se velmi často během dne pohybuje nezávisle na sebe, což už mají naši ošetřovatelé dávno vysledované. Ono totiž hledat drobného kosmana v hustém rostlinném porostu haly je docela těžký úkol i pro zkušené a trénované oko ošetřovatele. Kosmani zde ovšem nejsou vůbec plaší a ochotně přicházejí na vzdálenost několika metrů ke svým známým tvářím, pokud je tedy zavolají na něco dobrého k jídlu. Jejich hlas bezpečně poznají, stejně jako čas, kdy se jim během dne přináší v mističkách něco dobrého k snědku. V přírodě se tento drobounký primát živí mimo jiné také mízou stromů, které umně nakusuje tak, že na nich vznikají jakési „boule“, které produkují patřičné množství sladkého produktu. Že to není pro strom zrovna žádná výhra je nasnadě, ale vzrostlý a zdravý strom si nějakou tu ztrátu mízy může dovolit. Ovšem u nás na hale došlo během posledních let k „nepříjemné“ situaci, kdy se tito pralesní skřítci namnožili do takového počtu, že už aktivita 10 nebo 12 zvířat byla na některých stromech dost znatelná a začala dokonce zpožďovat vývoj a růst těchto stromů. Musíme proto počet kosmanů zakrslých v hale pravidelně regulovat, takže samostatná a odrostlá mláďata pomocí důmyslných odchytových zařízení dle potřeby odchytáváme a umisťujeme do nových chovatelských zařízení.

Vždyť posuďte sami, naše jediná chovná samice od roku 2007 (kdy porodila svá prvá mláďata) má za sebou již 11 porodů (včetně tohoto lednového). Všeho všudy jsme u ní zaznamenali jen tři případy, kdy se jí narodilo jen jedno mládě (to je i tento poslední porod jedináčka), ve zbylých osmi případech pak porodila obvyklá dvojčata. A drtivá většina z těch u nás narozených mláďat byla odchována, takže prostor tropické haly Yucatan kosmanům zakrslým opravdu svědčí.