TZ Zoo Ostrava: Křepelka korunkatá – 1. mládě roku 2023

Prvním mládětem, které přišlo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava v novém roce na svět, je křepelka korunkatá. Mládě se vylíhlo 4. ledna 2023 jako jediné z početné snůšky – samice snesla 13 vajec, ale pouze tři byla oplozená. Dva zárodky uhynuly několik dní před líhnutím. Mládě je vitální, samo přijímá potravu a přibírá na váze.

Samice_křepelky_korunkatéfoto_P.Vlček

Křepelky korunkaté obývají v ostravské zoologické zahradě pavilon slonů, kde jsou k vidění v expozici Sloní džungle. Jelikož tato expozice čeká na nutnou rekonstrukci, byli všichni její obyvatelé včetně chovného páru křepelek už před koncem loňského roku přemístěni do náhradních prostor. Mládě se tedy vylíhlo v chovatelském zázemí, kde i nadále zůstává. Jeho pohlaví zatím není známo.

I v pořadí druhé mládě letošního roku zůstává skryto před zraky návštěvníků. Je jím mládě nejmenšího plemene domácího skotu dahomey, které se narodilo 8. ledna. Jelikož potřebuje samice v prvních dnech po porodu klid na péči o potomka a navíc očekáváme porod i druhé samice, je dočasně uzavřena stáj v expozici Na statku. Na telátko či telátka se tak mohou návštěvníci těšit v následujících týdnech. Děkujeme za pochopení!

Mládě_křepelky_korunkaté_foto_Y.Svobodová

Křepelka korunkatá (Rollulus roulroul) se vyskytuje v tropických deštných lesích v Barmě, Thajsku, jižní Malajsii, na Sumatře a Borneu. Obývá nížiny a střední polohy do výšek 1200 m n. m. Noc tráví hřadováním v korunách stromů, ve dne si hledá potravu na zemi (semena, plody, bezobratlí). Samička je zbarvena zeleno-hnědě, sameček má tmavě zbarvené peří s kovovým leskem a výraznou chocholkou na hlavě. Snůška čítá 4–6 vajec, která samička snáší do mělkého hnízda na zemi, na kterých sedí 17–19 dní. Mláďata jsou po vylíhnutí značně vyspělá, brzy opouštějí hnízdo a sama sbírají potravu.