NENÍ PAST JAKO PAST.KDYSI KLADLI PASTI, DNES POUŽÍVAJÍ FOTOPASTI A CHRÁNÍ PŘÍRODU.

Že může být pytlák a ochránce zvířat jedna a táž osoba? Ano, může. Pytláctví je jednou z hlavních příčin ztráty živočišných druhů. Právě proti nelegálnímu lovu a obchodu s divokými zvířaty bojuje záchranný program Kukang na Sumatře. V rámci spolupráce s místními komunitami zaměstnal dva bývalé pytláky outloňů a luskounů, kteří se stali terénními ochránci přírody. Kukang vytěžil z činnosti pytláků maximum. „Převychovaní“ pytláci své skvělé dovednosti orientace v pralese a sledování ohrožených divokých zvířat rozšířili o moderní prvky využívané v ochraně přírody instalaci a kontrolu fotopastí. Na ty se nedávno podařilo zachytit mj. i kriticky ohroženého orangutana sumaterského a vzácnou kočku Temminckovu. „Když se v těchto končinách setkáte s pytláky, překvapí vás, že jsou to lidé znalí přírody, většinou i s pozitivním vztahem ke zvířatům. Horší jsou potom pašeráci, kteří od pytláků zvířata vykupují a přeprodávají je dále nejen na místní, ale i na mezinárodní trh,“ přibližuje František Příbrský, vedoucí Kukang programu.

PAST
Bývalí pytláci Kaban a Wahyudi žijí v odlehlé vesnici na okraji chráněného ekosystému Leuser, jehož součástí je i Národní park Gunung Leuser, jediné místo na zemi, kde žijí současně sumaterští orangutani, sloni, tygři a nosorožci. „Kaban a Wahyudi byli schopni každý měsíc ulovit až 40 outloňů, ale i mnoho dalších druhů zvířat. Lov byl však nejistý a nijak je netěšil. Když zjistili, že by mohli pytlačení pověsit na hřebík a místo toho tato zvířata chránit, měli z toho velkou radost,“ uvádí Lucie Čižmářová, koordinátorka veterinární péče v Kukang programu. Zaměstnání těchto mužů v ochraně přírody skutečně přineslo velkou změnu. Nejenže sami přestali divoká zvířata lovit, ale dokonce začali kontrolovat, že tak nečiní ani další členové jejich komunity.

FOTOPAST

Pomocnou metodou, a pomyslným vyvrcholením přerodu bývalých pytláků v ochránce přírody, je pak instalování fotopastí. Právě Kaban a Wahyudi jsou nyní těmi, kteří fotopasti v lokalitách, kde dochází k pohybu divokých zvířat, instalují a pravidelně kontrolují. „Některá zvířata, jako například kočku Temminckovu, se nám nikdy nepodařilo spatřit na vlastní oči. Vidět je aspoň na videu z fotopasti je něco úžasného. Jsme rádi, že tito a další tvorové v našich lesích stále žijí. Ukazuje nám to, že je pořád co chránit a za co bojovat,“ říká Jhon Gurusinga, koordinátor aktivit v terénní oblasti Kukang programu. Je tedy zřejmé, že po ukončení loveckých aktivit se tu zvířata cítí bezpečně a vracejí se. Fotopasti byly pořízeny díky finanční podpoře partnerské německé organizace Plumploris e.V., která se rovněž zabývá ochranou outloňů.


Iveta Gronská

tisková mluvčí, marketing

+420 608 101 325

Kočka Temminckova (Catopuma temminckii) zachycená na fotopasti
Kontrola fotopasti bývalým pytlákem luskounů, nyní ochráncem přírody a členem Kukang týmu
Muntžak červený (Muntiacus vaginalis) zachycený na fotopasti
Nastavení fotopasti bývalým pytlákem outloňů, dnes ochráncem přírody a členem Kukang týmu
Orangutan sumaterský (Pongo abelii) pozorovaný Kukang týmem v pralese na Sumatře