Mláďata nejmenšího plemene domácího skotu v Zoo Ostrava

Na statku v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se narodila dvě mláďata nejmenšího plemene domácího skotu – tura domácího dahomey. Samička přišla na svět 13. ledna, sameček 24. ledna.

 Stáj, která je součástí expozice s domácími zvířaty, byla nějakou dobu uzavřena kvůli porodům dvou samic tura domácího dahomey. Obě telata přišla na svět bez komplikací a od začátku se o ně jejich matky příkladně starají. Nyní už je stáj opět zpřístupněna návštěvníkům a pokud neklesne venkovní teplota výrazně pod bod mrazu, pobývá stádo i ve venkovním výběhu. Nejmenší telata v Zoo Ostrava zachycuje video.

 Plemeno dahomey je zakrslé plemeno domácího skotu původem ze západní Afriky. Do Evropy bylo dovezeno začátkem minulého století z dnešního Beninu. Výška v kohoutku činí 80–110 cm. Samci dosahují hmotnosti 250–300 kg, samice 150–180 kg. Hmotnost narozeného telete je 15–20 kg. V evropském chovu se vyskytují ve dvou barevných variantách (černé a šedohnědé). Plemeno je na chov nenáročné a dobře adaptované na evropské podmínky. Samice dospívají ve věku dvou let, samci okolo tří roků. Dožívají se 25–30 let. V Zoo Ostrava je toto plemeno chováno od roku 2012. 

UPOZORNĚNÍ: Zoo Ostrava je v únoru otevřena o hodinu méně než obvykle (z důvodu úsporných opatření): areál se uzavírá v 16 hodin, pokladny a pavilony v 15 hodin. Děkujeme za pochopení!