Jehňata mezi velbloudy

Na přelomu ledna a února se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodila čtyři mláďata ovcí domácích – mongolských. Jedno mládě záhy po porodu uhynulo, ale tři další se mají čile k světu. Všechno to jsou beránci.  

Mláďata ovcí mongolských se v ostravské zoologické zahradě narodila v rozmezí několika málo dnů – první jehně přišlo na svět 29. ledna, druhé o den později a další dvě 1. února. Zajímavé je, že se narodili samí beránci. Prvně narozený těsně po porodu uhynul, zbylí tři se ale mají čile k světu. Návštěvníci je mohou vidět s ostatními členy stáda ve společném výběhu s velbloudy dvouhrbými v dolní části areálu (v blízkosti Pavilonu afrických zvířat).

Ovce domácí – mongolská (Ovis ammon f. aries) je rozšířena ve vnitřním Mongolsku a v severních provinciích Číny. Patří do skupiny tzv. tlustoocasých ovcí. Berani mají oproti bahnicím silné rohy. Rouno bývá bílé, někdy s tmavými skvrnami na bocích a na hřbetě. Také hlava bývá zbarvena hnědě až černě. Je to poměrně odolné plemeno. Chová se  v nadmořské výšce od 840 do 1000 m n. m. v pouštních a horských oblastech s průměrnou roční teplotou okolo 1 °C (minimum -40 °C, maximum 38 °C), které nejsou vhodné pro pěstování plodin a chov velkých hospodářských zvířat, nebo v malých vesnických stádech. Mongolské ovce produkují hrubou vlnu, která se využívá k výrobě koberců. Ročně to bývá 1–2 kg vlny. Chová se také pro maso.