Den pro antilopu Derbyho

V sobotu 27. srpna se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskuteční akce věnovaná antilopě Derbyho – největší a zároveň nejohroženější antilopě světa. Akci už potřinácté v zoo organizuje spolek Derbianus Conservation, který se v záchraně této antilopy angažuje od roku 2000. Zoo Ostrava záchranný projekt podporuje od roku 2010. Do záchrany antilopy Derbyho jsou zapojeni i všichni návštěvníci zoo prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.  

Antilopa Derbyho_foto T. Junek

Západní poddruh antilopy Derbyho (Taurotragus derbiaus derbianus) se vyskytuje v přírodě pouze v Senegalu v Národním parku Niokolo Koba v počtu menším než 200 kusů. Velkou nadějí pro tuto antilopu je její chov ve dvou senegalských rezervacích Bandia a Fathala, kde se pod dohledem českých odborníků v rámci záchranného projektu počet antilop Derbyho rozrostl na více než sto zvířat. Antilopa Derbyho je ohrožena ponejvíce úbytkem životního prostoru v důsledku rozšiřování zemědělských oblastí a pytláctvím.

Antilopy Derbyho_foto P.Brandl

Sobotní program v Zoo Ostrava bude probíhat u expozice Na statku od 10 do 17 hod. Návštěvníci se během něj seznámí s antilopou Derbyho a zároveň se od přímých účastníků projektu budou moci dozvědět aktuální novinky ze Senegalu, kde projekt probíhá už více než 20 let. Pro děti budou připraveny nejrůznější antilopí hrátky, malování křídami a další aktivity. Zájemci si budou moci zakoupit předměty s motivem antilop, jako jsou magnetky, samolepky, plátěné tašky či trička, a přímo se tak zapojit do podpory záchranného programu.

Ostravská zoo je členem spolku Derbianus Conservation od roku 2012. Od ledna 2016 je tento záchranný projekt podporován i všemi návštěvníky Zoo Ostrava, a to prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.