NEVIDĚLI JSME HO, ALE VĚŘÍME, ŽE HO MÁME! MLÁDĚ MEDOJEDA.

Ve světě 16, v Evropě 6, z toho 3 české a mezi nimi i Zoo Olomouc. Řeč je o počtu chovatelských institucí medojeda kapského, jehož rozmnožení v zajetí představuje velkou vzácnost. V olomoucké zoo se to však opět podařilo. Mládě, přišlo na svět 30. 5. 2022. Nikdo ho ale doposud neviděl, matka Kali ho velmi pečlivě střeží ve své budce, dává všako sobě vědět charakteristickým hlasem, uvádí zooložka RNDr. Libuše Veselá. Rodiče jsou stejní jako u předchozích dvou mláďat, původní pár, který přišel do naší zoo v roce 2018. Samička narozená v roce 2021 právě odcestovala do Safari Parku Dvůr Králové, kde s tamním samcem vytvoří záložní chovný pár v rámci republiky, neboť zvířata v ostatních zoo jsou již vzhledem k věku za hranicí reprodukčních schopností, dodává.

CHOV V ZOO OLOMOUC
Medojed je chován v zoo velmi zřídka. Na celém světě se jedná jen o 16 institucí, v Evropě o 6, z toho 3 české zoo. Olomouckou skupinu zakládali v roce 2018 jedinci, pocházející z míst svého přirozeného výskytu v Africe. Olomoucká zoo prozatím odchovala celkem 3 mláďata.

OBECNÉ INFORMACE

Původ označení pochází z latinského mellivoramel (med) a voro (žeru, hltám). S touto kunovitou šelmou bychom
se tváří v tvář mohli setkat nejen v Africe, ale také v částech jižní Asie. Samci mívají oproti samicím dvojnásobnou váhu cca 15 kg. Volná kůže v krční oblasti medojeda chrání nejen proti bodnutí žihadlem, ale také i při napadení, kdy se díky podobně jako medvěd malajský dokáže vymanit ze sevření a otočit se o 180°. Svalnaté přední končetiny obdařené drápy dlouhými 5 cm. Pomocí nich dokáže během pár minut vyhrabat díru velkou tak, že ji může použít jako svůj úkryt. Jedná se o zvíře aktivující převážně v noci. Medojed je všežravec, nepohrdne mršinou, pochutná si i na ovoci a rád med. V zajetí se může dožít 26 let, ve volné přírodě podstatně méně.
ZAJÍMAVOSTI

Medojed je velmi nebojácné a silné zvíře. Jsou známé případy, kdy zaútočil i na několik lvů. Do skladby jeho
jídelníčku patří i smrtelně jedova hadizmije útočná či kobra. Pokud ho paralyzují jedem, medojed sice na pár minut upadá do stavu podobajícího se smrti, ale většinou uštknutí přežije. Úzce spolupracuje s ptákem medozvěstkou iklavou. Ta svým křikem zvěstuje, že nalezla včelí hnízdo. Medojeda k němu navede, počká, ho rozbije, vyplení, a poté se k hostině přidá, zbytky pláství jsou pro ni uspokojením z dobře vykonané spolupráce.
Pozoruhodné je u medojeda i období páření. Samice v říji se pozná neochvějněpáří se téměř nepřetržitě 12 dny.


Iveta Gronská

tisková mluvčí, marketing

+420 608 101 325