Mládě tapíra jihoamerického v Jihlavě po deseti letech!

Mládě vzácného tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris) spatřilo světlo světa 9. srpna v jihlavské zoo. Samička Zuzanka se narodila po desetileté přestávce od posledního odchovu mláděte u tapírů.

Její matka Vanesa přišla na svět také v jihlavské zoo právě před deseti lety. Otcem je devítiletý sameček Christian původem z německé Zoo Norimberk. S partnerkou Vanesou se v Jihlavě potkali v dubnu loňského roku. Pruhované mláďátko právě v těchto dnech podniká první průzkumné krůčky po venkovním výběhu.

Domovem tohoto druhu tapíra je Jižní Amerika, jeho jídelníček tvoří větve a listy stromů a keřů v buši, různé plody nebo vodní rostliny. Březost u tapírů trvá třináct měsíců a mláďata všech druhů tapírů se rodí podélně pruhovaná, což je důležitým maskováním v křovinatém podrostu pralesa. Po několika měsících toto vybarvení slábne a zhruba ve stáří jednoho roku mizí.

Název „tapír“ znamená v řeči brazilských indiánů „tlustý“, což charakterizuje jeho tuhou a kvalitní kůži. Právě kvůli ní a také pro chutné maso byli tapíři často loveni brazilskými domorodci. Dnes není tento druh tapíra ohrožen tolik jako ostatní druhy, ale „díky“ ničení jeho původního přirozeného prostředí ubývá i těchto zvířat.

Od roku 2000 odchovala jihlavská zoo čtyři tapíří mláďata (v roce 2000, 2001, 2002 a 2012).