ZOO PLZEŇ 2017

thumb_200.gif

Zoborožec luzonský (Penelopides manillae manillae)

Nosorožec indický (Rhinoceros unicornis)

Zoborožec luzonský (Penelopides manillae manillae)

Odchov zoborožce luzonského v ZOO Plzeň

    Zoborožec luzonský (Penelopides manillae)  je endemitem na filipínském ostrově Luzon. Žije v malých rodinných hejnech v nížinných pralesech, kde hnízdí v přirozených dutinách stromů.

    Chov tohoto druhu v ZOO Plzeň začal v roce2015, kdy jsme si přivezli první pár z holandského Alphenu. Dle informací tamní ošetřovatelky byly zvířata v té době v toku. To se nám potvrdilo po umístění zvířat v našem chovatelském zázemí. Samice se chovala od začátku velmi agresivně vůči chovatelům a ihned začala projevovat zájem o přichystanou budku. Tu jsme zvolili dřevěnou se šesti stěnami, vnitřek jsme vystlali štukovým pískem a jako stavební materiál jsme jim nabídli drny a zeminu z krtinců. Tento materiál sameček smíchával s ovocem a postupně s ním zazdíval vstupní otvor do budky. Když byl otvor úzký tak, aby se samička mohla jen tak protáhnout zaletěla dovnitř a její partner jí tam zazdil.

    V budce strávila bezmála tři měsíce, po kterých opustila budku společně se čtyřmi mláďaty. I přes velmi stísněný prostor byla všechna zvířata naprosto čistá a peří měla v dokonalém stavu. Vzhledem k pohlavnímu dimorfismu, který spočívá v různém zbarvení spodní části těla, jsme měli radost z tří samiček a jednoho samečka.

   Zoborožce krmíme směsí sladkého ovoce nakrájeného na kostičky, granulemi pro hmyzožravé ptáky a hmyzem. V době, kdy krmí mláďata přidáváme živá myší holata. V této době také přijímají větší množství nadrcené sepiové kosti.

   Druhý pár jsme si přivezli ze ZOO Praha na podzim roku 2015. V dalším roce oba páry úspěšně hnízdily a odchovaly několik mláďat.

    V roce 2017 byl úspěšný pouze druhý pár. Spolu se samicí opustilo zazděnou budku jedno mládě. Samička. Celý odchov proběhl bez problémů.

Tento vzácný druh zoborožce chová jen několik Zoologických zahrad v Evropě a proto máme radost z každého narozeného mláděte. Naše odchovaná zvířata putovala do jiných zahrad i k soukromým chovatelům, takže výrazně zvýšila počet chovaných jedinců v zajetí.

 

Nosorožec indický (Rhinoceros unicornis)

Odchov nosorožce indického v ZOO Plzeň

    Nosorožce indické chová ZOO Plzeň od roku 2010 příchodem samce Beniho z maďarské ZOO Sostó. V témže roce jsme přivezli samičku Manjulu z Tierparku Berlín. V roce 2011 byl samec Beni odeslán do ZOO Chestr výměnou za samce Baabuua. Manjula a Baabuu dostali od koordinátorky doporučení k chovu. První mládě se narodilo 2.2.2014. Samička byla odchována bez větších problémů a na jaře 2016 byla transportována do francouzského Touroparku.

    Vzhledem k tomu, že se naše samička osvědčila jako dobrá matka, požádali jsme o další doporučení v co možná nejbližším termínu. Koordinátorka nám vyšla vstříc a tak jsme se rozhodli o spojení našich nosorožců ještě než první mládě odejde. První spojení proběhlo na konci srpna 2015. K páření ale nedošlo. Při další říji na začátku října už bylo vše v pořádku. Samice projevovala říji od rána k páření proběhlo až v pozdních večerních hodinách. Další říje u Manjuly nenastala a tak jsme začali sbírat vzorky trusu, které jsme odeslali na veterinární univerzitu do Vídně, kde nám stanovili hodnoty hormonů a jejich křivku. Pozitivní výsledek nám poslali na začátku května.

    Vzhledem k dlouhé březosti a jejímu různému trvání, byl předpokládán porod od druhé poloviny ledna, do konce února 2017. Po odchodu prvního mláděte se Manjula velmi zklidnila. Březost probíhala bez komplikací. Samice začala nabírat na váze, zvýšil se příjem krmiva. Od druhé poloviny se začaly objevovat typické prudké výkyvy v chování. Některý den byla apatická, jindy se projevovala agresivně. Od začátku ledna se jí začalo nalívat vemínko a břicho začalo sestupovat pomalu dolů. Zvýšili jsme samozřejmě nad ní dohled. K tomu nám pomáhala i umístěná web kamera, díky níž jsme mohli Manjulu kontrolovat i v nočních hodinách.

    Na samotný porod jsme se začali připravovat v pátek 3.2. Ve vemínku se začala tvořit čirá tekutina. Manjula byla klidná, hodně odpočívala. Vystlali jsme celý box slámou a chovatelé zůstávali v pavilonu i přes noc. V sobotu brzo ráno, začala být neklidná, hodně chodila, lehala, vstávala. Ráno sežrala zeleninu, ale sena jen trochu. Při kontrole struků bylo již vytvořené mléko. Během dne byla velmi nervózní, útočila na ošetřovatele. Lehla si vždy jen na malou chvilku. Večer jsme jí měřili teplotu a měla více než 37°C a i na dotek byla horká.

    Těsně před půlnocí Manjule praskla plodová voda, od té doby se velmi uklidnila. Teplota jí klesla na 35,6°C. Manjula začala vyhledávat společnost ošetřovatelů, začíná se objevovat krvavý výtok. Okolo jedné hodiny ráno si Manjula lehla a objevuje se plodový vak. Porod je velmi rychlý, mládě jde pozadu, ale velmi rychle je venku. Samice se ihned o mládě zajímá, nejeví žádné známky agrese. Mládě je velmi čilé, po deseti minutách se již staví na nohy. Manjula je velmi unavená a lehá si. Mládě jí následuje. Asi hodinu po porodu se za asistence chovatelů poprvé napilo. Podruhé se napilo již samo zhruba po další hodině.

     Čerstvě narozená samička vážila odhadem kolem padesáti kilogramů. Na první pohled byla drobnější než naše první mládě, ale zdravá a životaschopná.

   Poprvé se nám podařilo samičku zvážit 14.února.Vážila 62kg, po dvaceti dnech to bylo již 149kg. Mládě bylo od začátku velmi aktivní a zvídavé. Velmi často trávilo čas běháním po boxu. Na venkovní výběh se samička poprvé podívala 25. března, kde si ihned si oblíbila jíloviště, kde poté trávila mnoho času. Na konci května jsme je poprvé pustili do vnitřního bazénu. Samička následovala matku a nakonec se do bazénu napůl spadla, ale ihned začala za asistence matky plavat a po několika okamžicích z bazénu vylezla. Po tomto zážitku se pár dní do bazénu bála, ale po nějaké době si jej velmi oblíbila. Od začátku července jsme se odvážili mláděti s matkou nechat otevřený vstup do bazénu i během noci. S přibývajícím věkem se samozřejmě zvyšoval i příjem pevného krmiva. Na začátku září již vážila více než 350kg a na začátku prosince více než 500kg.

    Odchov nosorožce indického je jedním z největších úspěchů pro naší ZOO. Vzhledem k ubývajícímu počtu jedinců tohoto druhu ve volné přírodě, je každý narozený jedinec velmi důležitý. Doufáme, že se nám i v budoucnu podaří tento druh úspěšně rozmnožovat.

 

 
  • Adresa:
  • Sdružení Česká ZOO
  • Otakara Jeremiáše 1932/12
  • 70800 Ostrava-Poruba
  • Česká republika
  • Mob.:
  • +420 604 612 221
  • Sledujte nás:
  • logo twitter logo facebook