ZOO HODONÍN 2017

thumb_196.png

Sojkovec pospolitý (Garrulax lineatus)

Puštík brýlatý (Pulsatrix perspicillata)

Plameňák karibský (Phoenicopterus ruber)

Kur bambusový (Bambusicola thoracicus)

Velbloud dvouhrbý (Camelus bactrianus)

Kočkodan zelený (Chlorocebus sabaeus)

Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica)

Jaguár americký (Panthera onca)

Sasanka čtyřbarevná (Entacmaea quadricolor)

 

Sojkovec pospolitý (Garrulax lineatus)

Ptáci byli do zoo dovezeni 17. 5. 2017 z důvodu, že u přechozího majitele neúspěšně hnízdili. U ptáků není znám přesný věk ani původ. 27. 5. Začaly první pokusy o stavbu hnízda a 14. 6. bylo v hnízdě objeveno pět vajec. Po čtyřech dnech bylo jedno vejce vyhozeno pod hnízdem na zemi, druhý den bylo vyhozeno druhé vejce. Samice nejeví o hnízdo již zájem. 22. 6. Bylo postaveno druhé hnízdo na jiném místě a 30. 6. Bylo v hnízdě jedno vejce. Stěna voliéry byla zakryta od návštěvníků a samice úspěšně seděla na snůšce. 11. 7. Se mládě vylíhlo a 27. 7. Opustilo hnízdo a pohybovalo se na zemi voliéry. Rodiče se o mládě starali, krmili ho, a 25. 9. Byli rodiče i s mládětem přemístěni do zázemí.

 

Puštík brýlatý (Pulsatrix perspicillata)

Samici jsme přivezli ze ZOO Praha v roce 2014 a o rok později jsme získali nepříbuzného samce od soukromého chovatele. Na jaře v roce 2016 po vytažení ze zimoviště byli tito jedinci úspěšně spojeni ve venkovní expozici. Na jaře roku 2016 jsme již zaznamenali hnízdní aktivitu a samice snesla do připravené hnízdní budky 1 vejce, na kterém pevně seděla. Vejce bylo bohužel neoplozeno. Samec byl v té době ještě mladý. V roce 2017 již samice snesla 2 vejce a při kontrole jsme zjistili, že obě vejce jsou oplozené. 26. 5. se vyklubalo první mládě a o několik dní později i druhé. Kontrola budky probíhala vzhledem ke zvýšené agresivitě chovného páru pouze 1x týdně. Samice se o mláďata pečlivě starala a obě mláďata byla úspěšně odchována chovným párem až do odstavu.

 

Plameňák karibský (Phoenicopterus ruber)

Naše skupina plameňáků postupně pohlavně dospěla a v loňském roce jsme zaznamenali již první snesené vejce, o které ale rodiče nejevili příliš velký zájem. V tomto roce již snášelo více samic, celkem bylo postupně sneseno 19 vajec, Osm párů na vejcích stabilně sedělo. Postupně se vyklubala 3 mláďata. Jedno mládě po několika dnec uhynulo. Druhé mládě bylo od prvního dne zaostalé a jeho špátný zdravotní stav nás přiměl k následnému utracení. Nejstarší mlládě bylo po celou dobu v pořádku, oba rodiče se o něj velmi pečlivě starali až do odstavu mláděte. Celé skupině byla během hnízdění upravována krmná dávka i krmný režim.

 

Kur bambusový (Bambusicola thoracicus)

10. května samice začala snášet postupně 7 vajec, o vejce samice nejevila žádný zájem, proto jsme přistoupili k odebrání snůšky k umělé inkubaci v líhni. Z těchto 7 vajec se úspěšně vylíhly 4 mláďata. Jedno mládě během několika týdnů uhynulo. Ostatní 3 mláďata byla úspěšně umělé odchována. Během této doby samice snesla v expoziční voliéře další snůšku 5 vajec. Na této snůšce již samice pečlivě seděla, a 25. 6. se pod samicí postupně vyklubala 4 mláďata, o které oba rodiče pečlivě starali. Rodiče pro větší klid byli s těmito mláďaty přesunuty z expoziční voliéry do zázemí. Ve chvíli, kdy byla mlíďata odrostlá, byla spojená s uměle odchovanými mláďaty z první snůšky.

 

Velbloud dvouhrbý (Camelus bactrianus)

Velbloudice rodila ve výběhu kolem poledne. Vzhledem k její nezkušenosti a riziku zranění mláděte o hrazení jsme mládě pomohli vytáhnout. Bohužel samice o něj nejevila zájem. Několikrát se nám podařilo odstříknout mlezivo a dát jej mláděti. Museli jsme však začít několikrát denně přikrmovat i kravským mlezivem a mlékem z láhve. Za 4 dny si samice začala mládě hlídat, ale stále jej nenechala napít i přes naše pokusy mládě přisunout k vemínku. Navíc si mládě zvyklo na láhev z rukou chovatelů. Po 6-ti dnec už jsme se vzdali naděje, že matka s mládětem k sobě najdou cestu a domluvili jsme se se ZOOParkem Vyškov, že si mládě odvezou k umělému odchovu. Při večerní kontrole však chovatelka spatřila, jak mládě pije. Ráno se situace opakovalo. Pak už vše probíhalo bez problémů.

 

Kočkodan zelený (Chlorocebus sabaeus)

Páření jsme nepozorovali. Porod proběhl v noci, matka i mládě byli v pořádku. Již druhýí den mládě nosili sourozenci včetně roční sestry, po 14-ti dnech jsme zaznamenali jeho samostatný pohyb. Oproti předchozím mláďatům došlo opět k urychlení samostatnosti potomka.

 

Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica)

Spojení tygrů proběhlo začátkem února bez potíží a po dvou týdnech se začali intenzivně pářit. U tygřice se již říje neopakovala a z tohoto důvodu jsme předpokládali její březost. Pár zůstal společně s výjimkou krmení až do dvou týdnů před očekávaným termínem porodu, před kterým jsme však museli učinit celou řadu příprav. Do vnitřní ubikace jsme měsíc před termínem instalovali dřevěnou porodní bednu. Dále jsme z důvodů celkového zklidnění tygřice zatřeli sklo barvou, která se nanášela ve třech etapách, tak aby si pomalu zvykala. Dva týdny před porodem se instalovala se instalovala kamera pro monitoring porodu. Koťata se narodila v rozmezí 4 hodin mezi 7 hodinou ranní a 12 polední. První týden jsme měli pavilon uzavřen pro veřejnost. Také v zázemí se provoz omezil na minimum, aby matka měla klid. V hale se po otevření pavilonu umístil před sklo distanční plot, aby se zamezilo klepání návštěvníků na sklo a poškozování nátěru. První kontrola koťat proběhla po týdnu, kdy jsme zjišťovali pohlaví mláďat, koťata se dále vážila a čipovala. Odchov probíhal přirozeně bez vnějšího zásahu ošetřovatelů. Samice se o mláďata od začátku příkladně starala.

 

Jaguár americký (Panthera onca)

Chovný pár jaguárů amerických se v naší zoo skládá ze samice Grácie a samce Tita. Tento chovný pár byl spojen v roce 2015, ale samec byl v té době velice mladý, v době spojení měl cca 18 měsíců. V páru je od začátku velmi dominantní samice, které se samec bez výhrady podřizeju. Samice Grácie je šelma s problematickým chováním a je vysoce agresivní i vůči ošetřovatelům v zázemí. V letošním roce jsme se snažili o její celkové sklidnění, které se v různých formách alespoň částečně daří. Poté jsme v létě pozorovali náznaky říje, kdy se samci částečně nabízela. Páření jsme však nepozorovali ani náznakem. V prvních dvou týdnech v měsíci září jsme si nebyli zcela jisti, zda není samice březí. Z tohoto důvodů jsme plánovali její oddělení se samcem na 18. 9. 2017, aby měla v případě březosti klid na porod a v opačném případě, abychom zvířata tzv. odcizili a po opětovném spojení v zimě docílili páření a případný porod příští rok na jaře. Gracie nás ale o den předběhla, neboť v neděli 17. 9. V ranních hodinách porodila kotě. Samec byl následně oddělen. Po šesti dnech jsme přistoupili k první kontrole mláděte ke zjištění pohlaví a váhy (samice, 1751 g). V tzv. starém šelminci se udržoval naprostý klid. Práce údržby v zázemí se omezily na absolutní minimum. Kotě již samo žere maso a stále pije mléko od matky. Od konce měsíce října chodí mládě již samo do malého výběhu v zázemí.

 

Sasanka čtyřbarevná (Entacmaea quadricolor)

Již od roku 2014 se nám daří odchovávat tento druh v reefové nádrži o objemu 1000 l. V nádrži jsou chovány tři kusy sasanek. Mladé odebíráme do jiných nádrží nebo vyměňujeme s jinými zoo. Používáme led osvětlení a běžný filtr. V akváriu chováme měkké korály, několik ryb a dalších bezobratlých jako jsou krevetky, hvězdice a ježovky. Naše sasanky mají protáhlá chapadla a růžovou barvu. Rádi se stěhují po nádrži, hlavně mladé kusy.

 

 

 

 

 

 
  • Adresa:
  • Sdružení Česká ZOO
  • Otakara Jeremiáše 1932/12
  • 70800 Ostrava-Poruba
  • Česká republika
  • Mob.:
  • +420 604 612 221
  • Sledujte nás:
  • logo twitter logo facebook