ZOO DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM 2017

thumb_202.jpg

Kočkodan Campbellův(Cercophitecus campbelli)

Hrabáč kapský (Orycteropus afer)

Pes hyenovitý(Lycaon pictus)

Marabu africký (Leptoptilos crumenifer)

Ibis jihoafrický(Geronticus calvus)

Liánovec kapský (Thelotornis capensis)

Kočkodan Campbellův(Cercophitecus campbelli)

24. května 2017 těžký porod, ale bez zásahu, samice vyčerpaná, dalo se očekávat u samice ve vyšším věku. V ZOO Dvůr Králové druhý porod této samice. Po porodu podávána energetická pasta a čaj podporující laktaci (zkušenosti z předešlého byť neúspěšného chovu). U samice počal problém s únikem moči, podáván humánní přípravek k tlumení úniku moči. Mládě vlhké a mokvavé rány na ocase. Samice s mládětem od prvních dnů pouštěna do venkovního tunelu, aby mládě osychalo. Problém byl tím odstraněn a mládě bylo úspěšně odchováno rodiči.

 

 

Hrabáč kapský (Orycteropus afer)

Otec importován do ZOO Dvůr Králové jako samice. Až na místě správně určeno pohlaví. Oba rodiče bez předchozí zkušeností byli spojeni dne 18. 8. 2016 a okamžitě se během dne opakovaně pářili. Od čtvrtého měsíce březosti samice sledována ultrazvukem, potvrzena březost. Očekávaný porod byl zaznamenán kamerou. Mládě saje od matky, v mezidobbí je umístěno do boxu se zvýšenou teplotou a vlhkostí. Kamerou nebo přímým sledováním monitorováno 24 hodin denně. Genetickou analýzou potvrzeno samčí pohlaví. Nestandartně dlouhá fáze výlučného kojení – po dobu 6 měsíců mládě odmítá jinou potravu než mateřské mléko.

 

 

Pes hyenovitý(Lycaon pictus)

V létě 2016 spojena samice se dvěma samci (bratry). Během října samice v říji, jeden ze samců samicí preferován, páření ale nepozorováno. V prosinci na samici patrné známky březosti – připravena podzemní nora v boxu pavilonu šelem. V ranních hodinách samice porodila postupně 7 štěňat, o která se okamžitě svědomitě stará. Otec hlídá noru, jeho bratr je po celou dobu v boxu přítomen. 14 dní zaveden na pavilonu naprostý klidový režim. Děj v noře sledován přes kameru. Od 14. dne pravidelně kontroly vrhu. Na letní sezonu je celá desetičlenná smečka přemístěna do nového velkého výběhu.

 

 

Marabu africký (Leptoptilos crumenifer)

Pár spojován od roku 2015, v letech 2015 a 2016 se nepodařilo pár synchronizovat, oba ptáci byli dle chování spojováni, rozdělováni, dokonce jsme se je v roce 2017 pokoušeli přepárovat, ale poté jsme je opět spojili. Samec začal v lednu 2017 stavět hnízdo a začal akceptovat samici ve své přítomnosti. Samice se samce přestala bát, ptáci see pářili a v průběhu února snesla samice celkem 3 vejce. Vejce jim byla postupně oodbrána a nahrazena podkladky, vejce byla inkubována v líhni, jedno bylo neoplozené, zbylá dvě byla v době naklubání vrácena na hnízdo. Obě mláďata se vylíhla, ale jedno mládě uhynulo na hnízdě 3. den, druhé mládě prospívalo. Odchováno bylo rodiči.

 

 

Ibis jihoafrický(Geronticus calvus)

V roce 2016 se pár pokoušel o první hnízdění, ale neúspěšně, vejce zmizela. V roce 2017 si pár vybral jiné opuštěné hnízdo po čápech simbilech v kolonii ostatních brodivých ptáků. 20. 6. se vylíhlo první mládě a 21. 6. byla pozorována druhá hlavička. Odchov byl ponechán bez zásahu, protože při lezení do hnízdní kolonie by negativně reagovali ostatní hnízdící ptáci a mláďata. 5. 8. vylétlo první mládě a 11. 8. vylétlo druhé.

 

 

Liánovec kapský (Thelotornis capensis)

Jeden pár těchto arboreálních hadů chováme od konce roku 2014. Získali jsme je z dovozu z Jižní Afriky ve velikosti 55 cm. Jelikož se ukázalo, že se jedná o pár, domnívali jsme se, že by se mohlo podařit hady i rozmnožit. Marně jsme však v roce 2016, kdy jsme již předpokládali, že hadi jsou pohlavně dospělí, očekávali snůšku a tím i odchov. Hadi žádné sexuální aktivity nevykazovali. Následující zimu jsme se proto rozhodli hady na pár týdnů „zazimovat“. V období od 3. ledna do 21. února 2017 (7 týdnů) jsme hady umístili do klimatizované místnosti s teplotami od 14°do 20°C. Každý byl v samostatném plastovém boxu s vrstvou vlhkého mechu na dně boxu. Po ukončení zimování byli hadi drženi každý zvlášť v expoziční teplotě 25°až 30°C. Dne 11.3. se samice svlékla a byla spojena se samcem. První pokusy o páření jsme pozorovali za 6 dnů, 17.3. Skutečné spojení jsme pozorovali dne 28.3.V následujících dnech toto chování ustalo. Přibližně za měsíc byla již na samici patrná březost. Chovné terárium je opatřeno dvěma vnějšími úkryty (plastové krabice) do kterých byl nastlán vlhký mech. Samice ale úkryty nevyužívala a snůšku nakonec snesla na dno terária na vlhký substrát. Stalo se tak 18.5.2017, po 50ti dnech od posledního pozorovaného páření. Vajíček bylo deset. Z toho 9 bylo slepeno v jeden celek a jedno bylo samostatně. Vajíčka byla poměrně malá (jen jedno bylo možné změřit a zvážit: 32mm, 7 g), žlutobílá. Jelikož snůška ležela několik hodin v teráriu, než byla odebrána, byla některá vajíčka již zkrabacená, mírně vyschlá. Snůška byla přemístěna do krabičky s vlhkým agroperlitem a umístěna do inkubátoru s konstantní teplotou 29,5°C. Po několika dnech se povrch všech vajíček dokonale vypnul. Za 56 dnů se ze všech deseti vajíček vylíhli mladí liánovci. Umístili jsme je do menších terárií po 2 až 3 jedincích. Přibližně po týdnu se všechna svlékla a desátý den po vylíhnutí začala sama lovit. Nejprve to byli pulci a čerstvě metamorfované žabky pestré (Discoglossus pictus) a létavky obecné (Polypedates leucomystax). Později začali přijímat i mláďata myší.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  • Adresa:
  • Sdružení Česká ZOO
  • Otakara Jeremiáše 1932/12
  • 70800 Ostrava-Poruba
  • Česká republika
  • Mob.:
  • +420 604 612 221
  • Sledujte nás:
  • logo twitter logo facebook