ZOO Olomouc 2014

thumb_143.jpg

1. Binturong (Arctictis binturong)

2. Urzon kanadský (Erethizon dorsatum)

3. Orel stepní (Aquilla nipalensis)

4. Krajta vodní (Liasis mackloti)

1. Binturong (Arctictis binturong)

 

Mláďata v počtu 3 narozena dne : 24. července 2014

Chovatelé : Kolektiv 4 pracovníků, vedoucí Ing. Jitka Vokurková

Doplňující údaje :

Jde o : 3. odchov tohoto páru v ZOO Olomouc 

Rodiče pocházejí :

Otec z Paris Menagerie
Matka ze ZOO Praha

Popis odchovu :

Jedná se o přirozený odchov mláďat rodiči tohoto druhu, který se ne zcela běžně v lidské péči rozmnožuje. Narodila se tři mláďata. Jedno mládě bylo od začátku o polovinu menší než jeho sourozenci. Toto nejslabší mládě 10. den věku uhynulo. Zbývající dva sourozenci sameček a samička prospívají velmi dobře. Samice se o ně vzorně stará a stále je hlídá, aby se jim nic neočekávaného nestalo. Poprvé se nám podařilo odchovat více než jedno mládě z jednoho vrhu.

 

2. Urzon kanadský (Erethizon dorsatum)

Mláďata v počtu 1 narozena dne : 31.března 2014

Chovatelé : Petra Jelínková a kolektiv 7 pracovníků, vedoucí Pavel Vidlář

Doplňující údaje :

Jde o : 3. odchov tohoto páru v ZOO Olomouc 

Rodiče pocházejí :

Otec, nar. 2008
Matka, nar. 2006, oba ze severní Ameriky

Popis odchovu :

V olomoucké zoo tento druh máme od roku 2005. Ursony chováme v jednoduché ubikaci z drátěného pletiva o rozměrech 4 x 4 metry, výška 3 metry. Zadní stěnu tohoto zařízení tvoří zeď stáje pro zebry, na podlaze je betonový panel pokrytý štěpkou, strop je krytý lexanem. Celá ubikace je vybavena parkosy, na kterých je upevněno několik budek. Ursoni mají k dispozici i tři úkryty na zemi. Potrava je podávána v miskách na podlaze. Krmnou dávku tvoří různé druhy zeleniny, především mrkev, řepa, zelí, květák, čínské zelí, dále jablka, mají rádi i kukuřici v mléčné zralosti, dostávají i tvrdé pečivo, směs obilnin a granulí pro psy, větvičky na okus a seno. Říje probíhá v září nebo v říjnu, trvá zhruba 14 dnů a poznáme ji podle typických zvukových projevů i podle speciálního rituálního pohybu samce s vějířovitě naježenými bodlinami. V dubnu většinou porodí samička jedno mládě, které se zdržuje v úkrytu na zemi, od prvního dne vypadá jako zmenšenina svých rodičů a hned od prvního dne se umí i bránit svými ostny. V současné době chová ZOO Olomouc 8 těchto hlodavců.

 

 

3. Orel stepní (Aquilla nipalensis)

Mláďata v počtu 0,0,2 vylíhnuta dne : 3.června 2014

Chovatelé : Petra Vysloužilová a kolektiv 4 pracovníků, vedoucí Luboš Veselý

Popis odchovu :

První pokus o hnízdění přišel v roce 2009, kdy orli postavili hnízdo, avšak dále v hnízdění nepokračovali. Na jaře 2010 šli orli opět do toku, postavili hnízdo na zemi, což je u tohoto druhu možné, a snesli dvě vejce, která byla nahrazena podkladkem a přemístěna do líhně. Oplozeno bylo jen jedno vejce, které jsme před líhnutím vrátili do hnízda, a orli sami odchovali mládě - samičku. V roce 2011 se vyklubala mláďata dvě, avšak odchováno bylo jen jedno - sameček. V sezóně 2012 jsme tedy orlům vrátili jen jedno klubající se vejce, a protože v této sezóně snesli orli celkem tři oplozená vajíčka, dvě mláďata jsme odchovali uměle. V následujícím roce 2013 bylo odchováno jedno mládě – samička. V roce 2014 už jsme vejce neodebírali a ze dvou oplozených vajec si sami vyseděli dvě mláďata. Zpočátku jedno mládě zaostávalo poněkud v růstu, ale bylo podáváno velké množství biologické potravy a rozdíl mezi mláďaty přestával být tak výrazný, takže nakonec vedle silnějšího sourozence dosáhlo dospělosti i menší mládě, které by v přírodě patrně nemělo šanci na přežití. Orly stepní krmíme především velkým množstvím biologické potravy, dostávají především králíky, morčata, křečky, jednodenní i odrostlejší kuřata. Skutečnost, že orli v naší zoologické zahradě pravidelně každoročně vyvádějí mláďata, je důkaz, že i v relativně skromných podmínkách se při dobré péči dá dosáhnout pozoruhodného úspěchu.

 

 

 

 

4. Krajta vodní (Liasis mackloti)

Mláďata v počtu 25 narozena dne : 2.května 2014

Chovatelé : Kolektiv 3 pracovníků, vedoucí Eva Šlosarčíková

Doplňující údaje :

Rodiče pocházejí :

Otec ze soukromého chovu

Matka ze ZOO Lodž (Polsko)

Popis odchovu :

Krajty vodní chováme v Zoologické zahradě Olomouc od roku 2005, kdy jsme získali dvě samičky ze ZOO v Lodži. Následující rok k nim přibyl samec ze soukromého chovu. V roce 2009 se poprvé podařilo je rozmnožit, avšak celá snůška byla odebrána a inkubována uměle v líhni, kde se vylíhlo 6 mláďat. V roce 2014 odchov krajt proběhl přirozenou cestou přímo v teraristické expozici na pavilonu žiraf, kde je samice společně se samcem umístěna. Před snůškou se samice uchýlila do připraveného úkrytu a nakladla do něho větší množství vajec. O snůšku se vzorně starala, což mohli sledovat i návštěvníci teraristické expozice. Odchováno bylo celkem 50 mláďat.

 

 

 

 
  • Adresa:
  • Sdružení Česká ZOO
  • Otakara Jeremiáše 1932/12
  • 70800 Ostrava-Poruba
  • Česká republika
  • Mob.:
  • +420 604 612 221
  • Sledujte nás:
  • logo twitter logo facebook