ZOO Ohrada 2012

thumb_91.png

Tangara pralesní  (Thraupis palmarum) kategorie - ptáci

 

 

Tangara pralesní  (Thraupis palmarum)

24.7.2012

 

vylíhnuto : 2 mláďata

odchováno : 2  mláďata  – t.j. 100%  z živě narozených

odchov proběhl přirozeně

 

První mláďata páru

První mláďata  odchovaná do stáří 4 měsíců

Otec soukromý chov. Mark de Klein, NL ( *2007)

Matka soukromý chov. Mark de Klein, NL (*2008)

 

Ptáky jsme získali v roce 2009, ještě s dalšími druhy tangar (Thraupis episcopus, Ramphocelus carbo).

Uskutečnili jsme několik pokusů o spojení páru, nejdříve ve volierce 1x 2,5 x 3 m, kde se po krátkém čase po spojení samec začal chovat velmi agresivně, samici napadal a bylo nutné je opět oddělit. Ve stejných volierkách jsme měli umístěny i ostatní druhy tangar po párech,u nich nebyla agrese zaznamenaná.

Další pokus o spojení páru jsme následující rok učinili v tropickém pavilonu Matamata (rozměry 18x8 m výška cca 3m), kde  měli ptáci větší prostor a samec zde již nebyl tolik  agresivní, ptáci, ale nenašli vhodné místo k hnízdění, také zřejmě z důvodu, že se zde volně pohybovali i kosmani zakrslí a ptáky rušili.

V roce 2012 jsme se rozhodli ptáky umístit do velké průchozí voliery („Český les“ rozměry 13,5 x 28, výška v oblouku 8m).  Voliera je hustě  zarostlá s velkým množstvím přirozených úkrytů. Vzhledem k tomu, že voliera není krytá, bylo možné sem tangary přemístit až v červnu po ustálení počasí. Prakticky ihned začali hledat vhodné místo ke stavbě hnízda. Zvolili si nakonec celkem frekventované místo na zdi v blízkosti vchodu pro návštěvníky v porostu břečťanu ve výšce 2,5 m. Samotné hnízdo bylo dobře schované a těžko přístupné. Ptáci se chovali při krmení  mláďat velmi nenápadně.

Mimo hnízdění krmíme ptáky převážně ovocem, denně dostávají nektar a medovou vodu. V době krmení mláďat v krmné dávce převládá hmyz, převážně zavíječ voskový, cvrček domácí, mouční červi.

Rodiče i  mláďata  jsme vzhledem k teplotním nárokům přemístili koncem září do zimoviště. Mláďata jsme umístili samostatně do voliery.  Podle analýzy DNA se jedná o pár.

 

Zoolog : Mgr. Ivan Kubát


vylétnuté mládě

 
  • Adresa:
  • Sdružení Česká ZOO
  • Otakara Jeremiáše 1932/12
  • 70800 Ostrava-Poruba
  • Česká republika
  • Mob.:
  • +420 604 612 221
  • Sledujte nás:
  • logo twitter logo facebook