ZOO Liberec 2012

thumb_90.jpg

odchov č.1 : orel křiklavý(Aquila pomarina) kategorie - ptáci


odchov č.2 : Osel somálský (Equus africanus somalicus) kategorie - savci


odchov č.3 : tygr indický – bílá forma (Panthera tigris) kategorie - savci

 

 

orel křiklavý(Aquila pomarina)

2/6/2012

 

snůška : 2 oplozená vejce

odchováno : 1 mládě (samice)

vše bylo ponecháno výhradně na rodičích

2. odchované mládě na světě, 1 pomocí inseminace

samec –z přírody, samice – z přírody

inseminace proběhla 16..5.2012

Vejce bylo po snesení inkubováno v líhni. Vylíhlo se 42. den, bylo rozkrmeno uměle a po 5-ti dnech bylo podloženo pod 2 samice orla křiklavého, které ho úspěšně odkrmily, tak aby bylo zajištěno vtištění „správného“ druhu

Ing. Jan Hanel, zoolog

V liberecké zoo se poprvé na světě narodil orel křiklavý „ze zkumavky“

7. června 2012  18:29

Pracovníkům liberecké zoo se podařil husarský kousek. Jako první na světě odchovali po umělém oplodnění mládě orla křiklavého. Vylíhnutí přírodním způsobem se u tohoto druhu orla podařilo zoologům v lotyšské Rize před 21 lety, úspěšné umělé oplodnění však provedli jako první až v Liberci.

 

Chovatelům liberecké zoo se jako prvním na světě podařilo po umělém oplodnění odchovat mládě orla křiklavého.

"Projekt na umělé oplodnění samice orla křiklavého jsme spustili již v roce 2007," řekl mluvčí liberecké zoo Ivan Langr. "Kvalita odebíraného ejakulátu však dlouho nebyla příliš velká, připsali jsme si čtyřicet neúspěšných pokusů," doplnil.

Orel křiklavý

Orel křiklavý obývá střední a jihovýchodní Evropu až po Kaspické moře. V České republice byl zaznamenán jeho výskyt na Šumavě.

Rozpětí křídel dosahuje 140 až 160 cm, patří k menším druhům orlů. Je tmavohnědě zbarven, postupem věku světlá.

Ve volné přírodě se dožívá 26 let. Živí se drobnými savci, hlodavci, obojživelníky a plazy.

(Zdroj: ZOO Liberec)

Nejnáročnější bylo podle zoologa Jana Hanela odebrat od samce sperma. S orlem strávil téměř tři měsíce, stavěl s ním i hnízdo. Když sperma zoolog získal, po kontrole jeho kvality jím oplodnil samici.

"Sperma se musí aplikovat přímo do vejcovodu samice zhruba čtyři až pět dní před snesením vejce, aby mohlo být oplodněno," popsal Hanel postup, jak inseminace proběhla.

Skutečná orlice, oplodněná získaným spermatem, snesla čtyři vejce. Dvě skončila v umělé líhni, mládě se však proklubalo pouze z jednoho. "Museli jsme mu hodně pomáhat," prozradil Hanel. "Líhlo se špatně - v ostrém rohu místo v tupém, a nemohlo se ve skořápce otočit a proklovnout ji."

Orlí samice mládě nemusí přijmout

Ošetřovatelé vysvobozovali orlíka z vajíčka s přestávkami šest hodin. Postupovali velmi pomalu a opatrně. "Krevní oběh mláděte je spojený s blánou na skořápce. Kdybychom udělali chybu, orlík by mohl vykrvácet," upozornil Hanel.

Vylíhnuté mládě potřebovalo nepřetržitou péči. Ošetřovatelé se u něj střídali přes noc. Zpočátku ho krmili jednou za dvě až tři hodiny. Kousíčky čerstvého  masa z malých potkanů a myší mu do zobáčku servírovali pinzetou. "Na přespávání u mláďat dravců jsme zvyklí. V naší odchovně je rozkrmujeme několikrát za rok," podotkl ošetřovatel Jan Rejlek.

Mládě se po svačinách vracelo do inkubátoru vyhřátého nejprve na 37 stupňů Celsia. Teď už orlík vydrží i v pouhých třiceti. Brzy se ale odsud odstěhuje. Půjde do opravdového hnízda, kde si ho od lidí převezmou dvě orlice.

"Nebezpečí, že ho nepřijmou, nelze nikdy vyloučit," konstatoval Hanel. "Ale jde o zkušené matky. Odchovaly už skoro dvacet mláďat. A nejen orly, ale také poštolky," prohlásil zoolog.

Autor: Miloslav Lubas

Zdroj: http://liberec.idnes.cz/liberecka-zoo-umele-odchovala-mlade-orla-kriklaveho-fhe-/liberec-zpravy.aspx?c=A120607_134344_liberec-zpravy_oks

 

 

Osel somálský (Equus africanus somalicus)

5.7.2012

1 mládě

mládě bylo dáno k adopci náhradní matce

 

17 odchovaných mláďat včetně přihlášeného

samec – Hai Bar (Israel), samice – ZOO Ústí n.L.

páření opakovaně probíhalo 18.-24.5.2011

matka mládě nepřijala a byla vůči němu agresivní.

mládě bylo spojeno se dvěma jinými samicemi z nichž jedna ho adoptovala a úspěšně odchovala

Bc. Luboš Melichar, zoolog

 

Unikát: mláděte vzácného osla se ujala adoptivní matka

O další významný zápis v odborných kruzích nyní usiluje ZOO Liberec. Po prvním umělém odchovu orla křiklavého na světě (červen 2012) totiž už několik dní monitorujeme adopci mláděte osla somálského náhradní matkou. Pokud se tento odchov podaří, půjde o první takový jev popsaný v odborné literatuře vůbec. Co se vlastně v expozici jednoho z nejohroženějších savců vůbec odehrálo? Malého hřebce Hodariho porodila prvorodička Gia (* 2005) 5. července, tedy zhruba o měsíc později, než se očekávalo. Chovatelé už předem předvídali možné komplikace, proto k matce oddělili i dvě nejstarší samice z naší skupiny, což se nakonec ukázalo jako nanejvýš prozíravé. Gia totiž byla po porodu nervózní a agresívní a mládě nepřijala. To se tedy zkusilo napít mléka od sousední 13 leté samice Sarah, která jej k překvapení všech nechala, a to dokonce opakovaně. Velkým štěstím v tomto směru bylo, že sama Sarah loni odchovala mládě (sameček Ciro), které se tu a tam ještě chodí ke své matce napít. V současné době (13. den) tak Hodari nadále saje od Sarah, vše navíc pečlivě monitorují kamery, které zároveň sbírají materiál pro následné publikování tohoto experimentu, který může mít v budoucnu zásadní dopad do dalšího chovu oslů somálských v lidské péči. Na druhou stranu je třeba upozornit, že chovatelé vůbec netuší, jakou může mít experiment prognózu, co vše se ještě může v expozici odehrát, protože tento jev, jak bylo řečeno, dosud nikdo nikdy v odborné literatuře nepopsal.
Osel somálský (Equus africanus somaliensis) patří mezi nejohroženější velké savce (kriticky ohrožený), ve volné přírodě je zaznamenán výskyt poslední velké skupiny v Eritreji (na jejím monitorování se podílí od roku 2006 i ZOO Liberec) v počtu asi 400 kusů, v zoologických zahradách pak běhá dalších asi 160 jedinců. Liberecká zoo tyto lichokopytníky chová od roku 1991, dosud se zde narodilo 17 mláďat.

 

 

tygr indický– bílá forma (Panthera tigris)

1/7/2012

narozeno : 3 mládata

 

odchováno : 3 mláďata (1samice,  2 samci)

vše bylo ponecháno výhradně na rodičích

samec – ZOO Beauval, samice – ZOO Bratislava.…

 

páření proběhlo během březen 2012

přirozený odchov

Bílí tygři jsou zvláštní formou tygra indického, nikoliv zvláštním druhem. Jak jméno napovídá, pochází z Indie. První bílý tygr odchycený ve volné přírodě v roce 1951, se dostal do soukromé sbírky maharádži z Rewy. Bílé zbarvení srsti je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu co značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Také čenich, tlamy, oční víčka a polštářky je načervenalé nikoliv růžové. Bílá barva srsti zvíře opticky zvětšuje. Pruhy jsou hnědé až tmavě šedé. Ve volné přírodě se nevyskytují, chovají je některé zoologické zahrady, v ČR pouze ZOO Liberec. Když je samice připravena k páření, vydává pachové signály a charakteristický řev. Březí je 103 dní, poté rodí 2 - 3 mláďata. Samec se o ně nestará. Matka může znovu zabřeznout až po osamostatnění mláďat cca po 1,5 roce. Tygři jsou schopni najednou spořádat až 18 kg masa, poté však nějakou dobu nežerou.

Ing. Petra Bolechová, zoolog

matka s mládětem

samec bílého tygra

 
  • Adresa:
  • Sdružení Česká ZOO
  • Otakara Jeremiáše 1932/12
  • 70800 Ostrava-Poruba
  • Česká republika
  • Mob.:
  • +420 604 612 221
  • Sledujte nás:
  • logo twitter logo facebook