ZOO Děčín 2012

thumb_84.jpg

Prase visajanské  (Sus cebifrons negrinus) kategorie - savci

 

 

Prase visajanské  (Sus cebifrons negrinus)

29. 4. 2012

 

2 mláďata

odchováno : 2 mláďata – t.j.100%  z živě narozených

Obě mláďata 0,0,2 byla odchována pod vlastní matkou, po celou dobu odchovu, sama sála mateřské mléko, bez jakýchkoliv problémů

1. mláďata téže matky i otce v téže rozmnožovací sezoně

První 2 narozená mláďata a první 2odchovaná do stáří 4 měsíců

 

Otec ze Zoo Rotterdam, nar. 20. 5. 2009

Matka ze Zoo Rotterdam, nar. 25. 5. 2009

Přesný datum páření nebyl zjištěn

Nejsou přímí příbuzní, každý z nich má jiné rodiče (bližší informace a koeficient inbreedingu neznámý)

Odchov proběhl naprosto bez problémů, po celou dobu odchovu se o mláďata starala výhradně matka. Před porodem byla oddělena od samce. Porod proběhl v noci, bez komplikací, mláďata poté sama sála mateřské mléko. Po 3 týdnech byla vpuštěna do venkovního výběhu spolu se svým otcem, ten je přijal klidně, bez agrese. Zhruba ve stáří 2 měsíců začala mláďata přijímat pevnou stravu. Nyní jsou již zcela samostatná.

ředitelka zoo Kateřina Majerová

Pár prasat visajanských jsme do naší zoo dovezli 12. května 2011 ze Zoo Rotterdam, Holandsko, a stali jsme se první zoo v České republice, která tento ohrožený druh prasat chová. Samec i samička byli tou dobou teprve 2 roky staří. V témže roce samička i přes své mládí zabřezla a v říjnu porodila svá první tři mláďata. Dvě z nich bohužel nebyla vůbec životaschopná, byla nedovyvinutá. Samec nebyl před porodem od samice oddělen a pár hodin po porodu bohužel napadl i třetí mládě a pozřel ho. Oba rodiče byli na odchov ještě příliš mladí a na mateřství nevyzrálí.

Samice znovu zabřezla i v roce 2012. Po zkušenosti z prvního nezdařilého odchovu jsme samici před porodem od samce oddělili, díky včasnému zásahu ošetřovatelky. Ta na samici pozorovala, že je neklidná a že se samci straní. Samice pak sama, přes noc a bez lidské pomoci, přivedla na svět dvě plně vyvinutá a životaschopná mláďata. Instinktivně očistila sebe i své čerstvě narozené potomky. Ráno po příchodu ošetřovatelů již mláďata běhala po ubikaci a obě sála mateřské mléko od matky. Již krátce po narození bylo možné určit, že se jedná o dvě samičky. Abychom matce zajistili dostatek přísunu kvalitních živin, dostávala co nejpestřejší stravu – v jejím jídelníčku nechybělo ovoce, zelenina, ale také živočišná složka potravy a samozřejmě vitamíny.

Teprve po 3 týdnech svého života byla mláďata vpuštěna do společného venkovního výběhu, kde se pohyboval také jejich otec. Ten si jich nijak zvlášť nevšímal, neprojevoval žádný zájem.  Když mláďata povyrostla, začala na otce dorážet, dokonce na něj skákala, samec se nevyznačil žádnou agresí, byl klidný a trpělivý.

Zhruba ve stáří 1,5 - 2 měsíců začala mláďata zkoušet přijímat pevnou potravu. Podle našeho pozorování by bylo vhodné je zhruba v půl roce jejich život odstavit od matky - stále totiž ještě chtěla pít mateřské mléko a samice se tou dobou jevila pohublá a z kojení unavená. Z kapacitních důvodů zoo bohužel nemáme možnost oddělení mláďat od matky, přestože jsou nyní již zcela samostatná.

Celý odchov proběhl naprosto bez problémů, od zabřeznutí samice, přes samovolný nekomplikovaný porod, zapojení samce do role otce až po přirozený vývoj mláďat. Veškerá veterinární vyšetření jejich trusu na parazity byla vždy negativní. Nyní čekáme na vyjádření koordinátora chovu, zda je možné obě mladé samičky umístit do jiných zoo. Samice-matka je dokonce znovu v říji a my můžeme očekávat další přírůstek těchto vzácných filipínských prasat.

Zdeněk Šimek

chovatel Zoo Děčín

Prase Visajanské ( Sus cebifrons negrinus )

 

Prase Visanajské - mládě

Prase Visanajské

 
  • Adresa:
  • Sdružení Česká ZOO
  • Otakara Jeremiáše 1932/12
  • 70800 Ostrava-Poruba
  • Česká republika
  • Mob.:
  • +420 604 612 221
  • Sledujte nás:
  • logo twitter logo facebook