ZOO Bojnice 2012

thumb_81.png

odchov č.1 :  Agama malabská  (Agama finchi) kategorie - ostatní

odchov č.2 :  Bocian čierny (Ciconia nigra) kategorie - ptáci

odchov č.3 : Daniel mezopotámsky – Daněk mezopotámský  (Dama mesopotamica) kategorie - savci

Agama malabská  (Agama finchi)

08.08.2012

5 mláďat

odchováno :5 mláďat  – t.j. 100%  z živě narozených

 

Prvý odchov taxonu v Únii českých a slovenských zoo UCSZOO

5. narozených mláďat a odchovaných do stáří 4 měsíců u nás

Či ide o prvý odchov v európskych či svetových zoo nemáme potvrdené ani vyvrátené.

Z odchytu, údajne Tanzánie (kúpené od súkromníka v ČR)

 

Presný pôvod neznámy. Tento druh agamy bol odčlenený od agamy osadnej len roku 2005 na základe odlišností vo sfarbení a morfológii. Determináciu potvrdili p. V. Trailin a P. Velenský. Uvádza sa, že obýva západnú Keňu, Ugandu a Etiópiu.

Dňa 19.06.2012 sme v našej chovnej skupine zaznamenali znášku u jednej samice. Vajíčka sme okamžite presťahovali do inkubátora na viváriu. V ňom sme udržovali teplotu 29,5 až 30,5 °C, ako substrát poslúžil vermikulit. Vzhľadom na to, že tieto a príbuzné agamy osadné sa v péči člověka moc nerozmnožujú, dúfali sme v malý zázrak. K vyliahnutiu všetkých piatich mláďat došlo 8. augusta 2012. Odchov bol umiestnený v menšom teráriu, kde sa udržovala  teplota od 26 do 32 °C. Podľa vývinu sa ukazuje, že ide pravdepodobne o pomer pohlaví 1.4. Mláďatá kŕmime drobnými crčkami s prídavkami vitamínov. Ako osvetlenie majú menšiu UV žiarivku Reptiglo 10. Po troch mesiacoch dosiahli veľkosť cca. 10 cm. Následne sme ich 6. novembra presťahovali do väčšieho terária. V decembri dosahovali veľkosť okolo 15-18 cm, z nich najmä samec vynikal a vyvinul už svoje pohlavné znaky (hrebienok, zafarbenie).

RNDr. Peter Lupták, vedúci zoologického úseku

Agama malabská (Agama finchi)

 

 


 

Bocian čierny (Ciconia nigra)

08.08.2012

3 mláďata

odchováno : 2 mláďata  – t.j. 66,6 %  z živě narozených

 

Prvý odchov taxonu na Slovensku odchovaný do stáří 4 měsíců u nás a následne vypustený do přírody.

Samica z přírody (hendikep), samec z odchovu ZOO Praha

 

Výnimočnosť odchovu je aj v tom, že len 33% nelietavých (kupírovaných) jedincov odchováva potomstvo v podmienkach zoo (výskum rotterdamskej zoo). Naviac náš pár sme zložili z hendikepovanej samice, ktorá prišla do zoo poranená. Samec zas pochádza z odchovu ZOO Praha. Ide o ukážku využitia poškodeného jedinca pre posilňovanie lokálnej prírodnej populácie odchovom zo zoo.

Hniezdenie začalo nosením materiálu na určité miesto vo výbehu 3.5.2012. Prvé vajce zniesla 4.5, druhé 6.5., tretie 8.5. a štvrté 10.5.2012. Dve mláďatá sa vyliahli 11.6., tretie pribudlo 12.6., to však do siedmich dní uhynulo. Mláďatá boli vzorne kŕmené rodičmi, 1.7. sa v bielom pápěří začalo objavovať čiernohnedé sfarbenie na bokoch tela. Mladé sa na krátko vzďaľovali od hniezda, posedávali. 2.7. sme videli prvé postavenie na nohy. 10.7. mláďatá už prijímajú potravu samostatne (múčne červy). 14.7. už mladé ostávajú dlhšie osamote. 15.8. sme zaznamenali prvý pokus o odletenie z výbehu, ošetrovatelia ich odchytili a vrátili späť. Odvtedy sa do výbehu vracali na ranné prikŕmenie. Nasledovný mesiac sa ešte občas objavovali a krúžili nad zoo. Dňa 18.9. odleteli natrvalo. Ešte počas odchovu boli oba jedince okrúžkované ornitologickými krúžkami a určili sme ich pohlavie (dva samce). Ako potravu dostávali počas odchovu zmes sladkovodních rýb posekaných na menšie kúsky. Rodičia mali možnosť uloviť si nejaké ryby aj vo vodnej nádrži vo výbehu. Jako alternativu dostávali jednodňové kuriatka, múčne červy, neskôr menšie myši a škrečky.

RNDr. Peter Lupták, vedúci zoologického úseku

 

 

Daniel mezopotámsky – Daněk mezopotámský  (Dama mesopotamica)

01.05.2012

1 mládě

odchováno : 1 mládě – t.j. 100%  z živě narozených

 

Prvé mláďa tohoto druhu v Únii českých a slovenských zoo UCSZOO

1. narozené mládě a odchované do stáří 4 měsíců u nás

Otec ze skupiny v spoločnom chove v Zoo Stuttgart

Matka ze ZOO Wilhelma Stuttgart, nar. 30.4.2005

 

celá svetová populácia je z troch zakladateľov

Dňa 15.12.2011 doviezla naša zoo prvú chovnú skupinu tohoto kriticky ohrozeného taxonu v histórii čs. zoo. Jediný chov předtím sa týkal samčej skupiny (Chomutov). Doviezli sme mladé zvieratá v počte 2.3 pričom dva samce sú z Tierparku Berlín, samice pochádzajú z Tierparku Berlín, Opel Zoo Kronberg a najstaršia a evidentne gravidná prišla zo Zoo Stuttgart. Daniele mezopotámske sme spočiatku chovali v skupine s muflónmi, no tie sme pre ich dominanciu z výbehu premiestnili. Odvtedy žili daniele vo veľkom výbehu samostatne a aj v tom čase došlo k narodeniu a úspěšnému odchovu. Odchov bol bezproblémový, matka odchovala samičku bez komplikácií.

RNDr. Peter Lupták, vedúci zoologického úseku

Daniel mezopotámsky – Daněk mezopotámský (Dama mesopotamica)

 


 
 • Adresa:
 • Sdružení Česká ZOO
 • Otakara Jeremiáše 1932/12
 • 70800 Ostrava-Poruba
 • Česká republika
 • Mob.:
 • +420 604 612 221
 • Sledujte nás:
 • logo twitter logo facebook